NEDIĆ, Jovan. (H)RSKAČ. "Skandifeniks", ..., 205, 16 - Rijeka, 19.VI.2003. (Jandragić) -------------------------------------------------------------- PODATAK VIŠE (H)RSKAČ Naziv "Rskač" s opisom "balet Petra Iljiča Čajkovskog" ponekad se pojavljuje u križaljkama, npr. u "Feralovom gropu" 1999. godine (u sastavu Ivice Radovnikovića) ili u jesenskom "Superfeniksu" iz 2000. godine (u sastavu Ranka Nedića). U "Enigmatskom rječniku 5" te riječi nema. Originalni naslov baleta je "Ščelkunčik", a kod nas je poznat i pod nazivom "Krcko Oraščić". Riječi "rskač", čak ni u obliku "hrskač", nema ni u jednom od naših rječnika, zato se u enigmatskim krugovima smatralo da je rskač riječ bez izvora. Ipak, ja sam je pronašao u knjizi Nenada Turkalja "100 opera" (Zagreb, 1965, str. 54), u tekstu o P. I. Čajkovskom: "Čajkovski je, pišući mnogo, komponirao i niz djela za muzičku scenu, nekoliko opera i popularnih baleta, među njima često izvođeno 'Labuđe jezero', 'Rskača' i 'Trnoružicu'."
Evo ga RSKAČ. Ima li to negdje? Pero
ОдговориИзбришиPa kad jednom vikneš Ščelkunčik, čuje se , valjda taj rskač. Kod nas , opet, orašar!A zna se i za prijevod Krcko Oraščić!
ОдговориИзбришиNeka nikoga od toga ne strefi SRČKA
ОдговориИзбришиNEDIĆ, Jovan. (H)RSKAČ.
ОдговориИзбриши"Skandifeniks", ..., 205, 16 - Rijeka, 19.VI.2003. (Jandragić)
--------------------------------------------------------------
PODATAK VIŠE
(H)RSKAČ
Naziv "Rskač" s opisom "balet Petra Iljiča Čajkovskog" ponekad se pojavljuje u križaljkama, npr. u "Feralovom gropu" 1999. godine (u sastavu Ivice Radovnikovića) ili u jesenskom "Superfeniksu" iz 2000. godine (u sastavu Ranka Nedića). U "Enigmatskom rječniku 5" te riječi nema. Originalni naslov baleta je "Ščelkunčik", a kod nas je poznat i pod nazivom "Krcko Oraščić". Riječi "rskač", čak ni u obliku "hrskač", nema ni u jednom od naših rječnika, zato se u enigmatskim krugovima smatralo da je rskač riječ bez izvora. Ipak, ja sam je pronašao u knjizi Nenada Turkalja "100 opera" (Zagreb, 1965, str. 54), u tekstu o P. I. Čajkovskom: "Čajkovski je, pišući mnogo, komponirao i niz djela za muzičku scenu, nekoliko opera i popularnih baleta, među njima često izvođeno 'Labuđe jezero', 'Rskača' i 'Trnoružicu'."