ХРИСТОС ВАСКРСЕ!
SRETAN USKRS!
Piše: Nedjeljko Nedić
Prve olimpijske igre održane su u Ateni 1896. Natjecanja su se odvijala u 9 sportova: atletici, biciklizmu, dizanju utega, gimnastici, hrvanju, mačevanju, plivanju, streljaštvu i tenisu. Bila su predviđena i natjecanja u jedrenju i veslanju, ali su otkazana. Svi navedeni sportovi i danas su dijelom ljetnih olimpijskih igara, ali neke od disciplina nisu. Tako su se u Ateni dizači utega natjecali u jednoručnom i dvoručnom podizanju tereta, dok to danas čine u izbačaju i trzaju. Jedna od disciplina u gimnastici bila je vježbanje na užetu, a među četiri plivačke discipline bila je i 100 m mornarskim načinom. Žene se nisu natjecale.
Najuspješnija zemlja, od njih 14 ukupno, bila je Grčka sa čak 47 osvojenih medalja. Najviše medalja – po 4, osvojili su njemački gimnastičar Carl Schuhmann i danski olimpijac Viggo Jensen, koji je bio zlatni u dvoručnome dizanju utega, srebreni u jednoručnome dizanju utega i vojničkome pištolju na 30 m te brončani u vojničkoj pušci na 300 m. Sa dva zlata okitili su se Amerikanci Thomas Burke (100 i 400 m), Ellery Clark (skok u vis i skok u dalj) i Robert Garrett (bacanje kugle i diska), francuski biciklist Paul Masson (2000 i 10.000 m), britanski tenisač John Mary Pius Boland, zlatni pojedinačno i u parovima, mađarski plivač Alfred Hajos (100 i 1.200 m) te Australac Teddy Flack u trčanju na 800 i 1.500 m.
(izvor: Marijan Boršić „Od Atene do Atene“, Zagreb, 2004., str. 258)
ORLEC
Orlec je mali okrugli tepih sa slikom orla kako lebdi nad gradom. U pravoslavlju, ovo je element poštovanja episkopskog čina.Na orlecu stoji episkop na mestima gde on vrši liturgijski ulazak tokom Svete liturgije. Počeli su da se koriste prvi put u 13. veku u Vizantiji. Tada su bili svojevrsna nagrada koji je car Vizantije darivao carigradskim patrijarsima.
Duhovno značenje orla sa slikom grada i orla koji lebdi iznad njega ukazuje pre svega na nebesko poreklo vlasti i dostojanstva episkopskog zvanja. Stajući na orlecu, episkop sve vreme staje na orlu, odnosno, orao simbolično stalno nosi episkopa.
U znak sećanja na Đuru Kneževića, jednog od najvećih majstora za anagrame, Enigmatski klub „Kikinda“ raspisuje tradicionalni konkurs za čist anagram na zadatu temu:
PISMA NIKO NE ŠALJE, A KOVERTE SVI PRIMAJU (33 slova)
Aforizam Željka Markovića.
Propozicije:
1. Od zadatih slova treba da sklopite čist anagram (ista slova u postavci i rešenju).
2. Učesnici mogu poslati neograničen broj anagrama, ali za konkurenciju treba da odaberu najviše TRI anagrama.
3. Jezik – srpski, ekavica
4. Anagrami se potpisuju punim imenom i prezimenom i adresom autora.
5. Rok za slanje anagrama je 25.04.2025. godine, na e-mail: slavkobovan@yahoo.co.uk
6. Anagrami se mogu poslati i kao SMS na tel. 063-89-41-064, ili poštom na adresu: EK “Kikinda”, Gavrila Principa 11, Kikinda.
7. Najbolji anagram biće nagrađen peharom i novčanom nagradom od 5000 dinara.
Srećno svima.
Uključite se i podržite ovo takmičenje, koje neguje sećanje na dragog kolegu.