Veliku misteriju što nije bilo Živanića smo razjasnili (imao je neke "tekuće" obaveze"). U subotu je dokazao da zna dobro da rješava rebuse, te je šteta što je izostao sa glavnog događaja.
U 22.05 će "Zrnca" (malo neobičan zadatak), sutra u 10.00 jedan lagan rebus od kolege s juga, a u 16 od kolege sa zapada (sve gledano od Kikinde). Reč po riječ sutra u 9 je iz pedesetih godina 20. vijeka (ali svima poznata...) Nostalgija, specijalno za Kragujevac sutra u 13, a prije toga lagana asocijacija u 12.
Ja, za razliku od pomenutog Miše, koji je, kako čujem od (ne)dobronamernih, već nekoliko meseci u predizbornoj kampanji, nisam sinoć rešavao tekuća pitanja već jurio rokove (a baš i ne učestvujem često u rešavačkim takmičenjima, pa da se ne naljute ostali sastavljači (rebuždžije). Jutros sam pogledao rebuse - uglavnom su odlični, mada ima i nekoliko koji su (po meni) prenategnuti (za ovakvo takmičenje, verovatno nisu loši), a ima i jedan poznat: sećam se da je neko davno objavio ANAPEST I SUMORNA RIMA! No, bez dileme, moj južni komšija zaslužuje sve čestitke!
Kod Zorana na N(ovogodišnjoj) Ligi rešavača je bio sličan rebus: Na koricama "Pokondirene tikve" je stajalo ime autora - Alber Kami. Fraza rebusa je bila "NE KAMI, STERIJA", a rješenje NEKA MISTERIJA.
Preporučujem onima koji imaju "Čvor razbibrigu" da pogledaju u 164. broj i potraže rebus ANAPEST I SUMORNA RIMA. Moj komplet je kod Hudolina pa to ne mogu sam uraditi.
Ima jedna novokomponovana poučna pjesma koja se pjeva uz gusle (ovdje će se MSečeujski složiti:
ganganganganganganganga (gusle) kooooooo.... prijeeeeeeee u ....ganagagagagagagaga..... bazu rebusa......gangagagagagaga.... njegova i idejaaaaaaa... ojjjjjjj (pripjev)
Ne mora ideja da bude već iskorišćena baš u rebusu da bi bio (ne)namerni plagijat; Sterija - misterija je toliko puta korišćena u drugim enigmatskim vrstama da je ja svakako više ne bih koristio ni u rebusima. Naravno, to je samo moje mišljenje.
Da, Tonči, to je moja drugoplasirana umotvorina, iza rebusa: JAREBICI KLONULA KRILA (jare, bicikl O, nula, K rila, koji je pobjedio vjerojatno zato što je "doletio" iz Australije (S.Banjac). Naravno to je moje subjektivno mišljenje.
Ja PRI pored živog bića nikada neću staviti, ali na Nikićevom blogu i, čini mi se, na Zoranovom forumu (Dimovićevom blogu, Slavkovom blogu, Novakovićevom blogu...) je toga bilo toliko puta da su neki rebusaši "ubeđeni" da je to ispravno! Čak su nas neki od od onih koji rado koriste PRI ubeđivali (ili opravdavali sebe) da je to ispravno.
Naravno, neću ni stolicu staviti PRI stolu već pored stola, olovku neću staviti PRI gumici, PRI svesci već pored njih... Čak i da neko nađe u pravopisu da može da se koristi, toliko GLUPO ZVUČI da neću nikada to da iskoristim, a naročito ne toliko često koliko to rade pojedini rebuždžije.
Volio bih se i ja malo eduucirati, pa se pitam mogu zaključiti iz ove rasrave. PRI se nesmije koristiti samo uz živa bića, ili nikako?
Da li su onda ovaj Zokijev i maloprijašnji moj uopće ispravni, obzirom da se radi o predmetima šestari, vijača, čaj, odnosno državama - karte ili zastava ovisno o prikazu?
Upotreba prijedloga "pri" opisana je u Rečniku MS vrlo detaljno, na više od jednog stupca. Ako nekoga zanima, mogu skenirati tu stranicu i poslati mu. Ono značenje koje nama treba, navedeno je pod "1" i kaže da taj prijedlog "označava ... neposrednu blizinu, mesto s imenom u lokativu", a u citatima su primjeri: "pri stranama" i "pri samom kraju", a tek jedan s nečim konkretnim: "pri prozoru".
Neko upućeniji bi nam morao precizirati šta se sve može podvesti pod "mesto s imenom u lokativu" (npr. pri vrhu, pri samom kraju i sl.), ali ne vjerujem da se tu mogu ubrojati primjeri kao "pri Merimi", "pri devi" i sl.
Ja imam bazu podataka s 13,5 miliona riječi povađenih iz 160 knjiga i u njoj nekoliko hiljada primjera upotrebe prijedloga "pri". Mislim da među njima nema ni jednog takvog primjera.
Malo sam provjeravao po nekim sajtovima spornu konstrukciju rebusa (pri Merimi Sterija) i evo šta sam našao (dobio) kao odgovor:
Verovatno se pitanje odnosi na regularnost upotrebe predloga pri u ovom značenju. Rečnici beleže da se on koristi, između ostalog, u značenju ’kod kog lica se nešto nalazi’, što bi odgovaralo ovom slučaju, ali su svi primeri navedeni u Rečniku Matice srpske, recimo, takvi da je to „nešto“ predmet, a ne osoba (imati pri sebi odeću, cigare, nožić), pa je stoga pomalo neobično, možda pre — arhaično, da ovde to bude osoba (Sterija). Ipak, jezičko-logičke igre kao što su rebusi ne moraju bitni stopostotno jezički precizne, već najpre služe da zagolicaju maštu. Ovde je odudaranje od upotrebnog pravila minimalna, pa se rebus s jezičke strane ne čini sporan.
VELIKA MISTERIJA! Mišo
ОдговориИзбришиTačno
ОдговориИзбришиVeliku misteriju što nije bilo Živanića smo razjasnili (imao je neke "tekuće" obaveze"). U subotu je dokazao da zna dobro da rješava rebuse, te je šteta što je izostao sa glavnog događaja.
ОдговориИзбришиU 22.05 će "Zrnca" (malo neobičan zadatak), sutra u 10.00 jedan lagan rebus od kolege s juga, a u 16 od kolege sa zapada (sve gledano od Kikinde).
ОдговориИзбришиReč po riječ sutra u 9 je iz pedesetih godina 20. vijeka (ali svima poznata...)
Nostalgija, specijalno za Kragujevac sutra u 13, a prije toga lagana asocijacija u 12.
Naravno. Naslovni anagrami cijelog dana.
Ja, za razliku od pomenutog Miše, koji je, kako čujem od (ne)dobronamernih, već nekoliko meseci u predizbornoj kampanji, nisam sinoć rešavao tekuća pitanja već jurio rokove (a baš i ne učestvujem često u rešavačkim takmičenjima, pa da se ne naljute ostali sastavljači (rebuždžije). Jutros sam pogledao rebuse - uglavnom su odlični, mada ima i nekoliko koji su (po meni) prenategnuti (za ovakvo takmičenje, verovatno nisu loši), a ima i jedan poznat: sećam se da je neko davno objavio ANAPEST I SUMORNA RIMA!
ОдговориИзбришиNo, bez dileme, moj južni komšija zaslužuje sve čestitke!
Pomenuta "tekuća pitanja" su stvarno bila tekuća (slavio se rođendan u porodici).
ОдговориИзбришиŠto se tiče predizborne kampanje, meni je to sasvim OK.
Ako sam dobro informisan (a jesam!) još najmanje dvojica kolega su u kampanji. To me veseli. Valjda će skupština ESS biti uspješna.
Jedino navijam da sve bude u duhu fer-pleja.
Kod Zorana na N(ovogodišnjoj) Ligi rešavača je bio sličan rebus: Na koricama "Pokondirene tikve" je stajalo ime autora - Alber Kami. Fraza rebusa je bila "NE KAMI, STERIJA", a rješenje NEKA MISTERIJA.
ОдговориИзбришиOvaj rebus je već objavljivan (u avgustu) na FB u grupi koja se zove isto kao ovaj blog, kao najava za SMS rebuse.
ОдговориИзбришиU pravu si Ilija, a neovisno o tome koji je prije nastao, za mene je ovaj puno prihvatljiviji od onog Zokijevog. Dakako to je samo moj (pro)cjena.
ОдговориИзбришиPreporučujem onima koji imaju "Čvor razbibrigu" da pogledaju u 164. broj i potraže rebus ANAPEST I SUMORNA RIMA. Moj komplet je kod Hudolina pa to ne mogu sam uraditi.
ОдговориИзбришиA ja sam Banetu poslao ovaj kojeg još nije objavio:
ОдговориИзбришиpri Merimi Sterija - primeri misterija
Nikola M. Milićević
Ima jedna novokomponovana poučna pjesma koja se pjeva uz gusle (ovdje će se MSečeujski složiti:
ОдговориИзбришиganganganganganganganga (gusle) kooooooo.... prijeeeeeeee u ....ganagagagagagagaga..... bazu rebusa......gangagagagagaga.... njegova i idejaaaaaaa... ojjjjjjj (pripjev)
:)
Malo ozbiljnosti: U bazi (vidi link desno) ima preko 1000 rebusa.
ОдговориИзбришиNisam posetio bazu bar tri meseca - sram me bilo.
ОдговориИзбришиNe mora ideja da bude već iskorišćena baš u rebusu da bi bio (ne)namerni plagijat; Sterija - misterija je toliko puta korišćena u drugim enigmatskim vrstama da je ja svakako više ne bih koristio ni u rebusima. Naravno, to je samo moje mišljenje.
ОдговориИзбриши@ Belirac
ОдговориИзбришиU Čvor razbibrizi 164 bio je Koširov rebus "Anapest i sumorna rima": "A" na pesti su mornarima.
Može se reći kod Merime, uz Merimu, do Merime, pokraj Merime, pored Merime, ali mislim da niko kome je s-h. jezik maternji neće reći pri Merimi.
ОдговориИзбришиO tome je već bilo diskusije na Dimovićevom blogu: http://enigmoteka.blogspot.com/2011/12/jovanov-enigmatikum-2.html
dobro, sad i to znam!
ОдговориИзбришиNikola M. Milićević
http://hjp.novi-liber.hr/index.php?show=search_by_id&id=eVdvWhY%3D
ОдговориИзбришиIskreno, "pri" mi ne zvuči ispravno uz živo biće, inače nemam problema s njime.
Mislim da je na nekom od Kviskotekinih natjecanja visoko plasiran bio i rebus PRIJA MAJCI SIR I JAJE (pri Jamajci Sirija je).
Da, Tonči, to je moja drugoplasirana umotvorina, iza rebusa: JAREBICI KLONULA KRILA (jare, bicikl O, nula, K rila, koji je pobjedio vjerojatno zato što je "doletio" iz Australije (S.Banjac).
ОдговориИзбришиNaravno to je moje subjektivno mišljenje.
Zaboravih navesti da je to bilo Kviskotekino prvenstvo hrvatske 1997. godine
ОдговориИзбришиJa PRI pored živog bića nikada neću staviti, ali na Nikićevom blogu i, čini mi se, na Zoranovom forumu (Dimovićevom blogu, Slavkovom blogu, Novakovićevom blogu...) je toga bilo toliko puta da su neki rebusaši "ubeđeni" da je to ispravno! Čak su nas neki od od onih koji rado koriste PRI ubeđivali (ili opravdavali sebe) da je to ispravno.
ОдговориИзбришиNaravno, neću ni stolicu staviti PRI stolu već pored stola, olovku neću staviti PRI gumici, PRI svesci već pored njih... Čak i da neko nađe u pravopisu da može da se koristi, toliko GLUPO ZVUČI da neću nikada to da iskoristim, a naročito ne toliko često koliko to rade pojedini rebuždžije.
ОдговориИзбришиI dalje ostajem PRI stavu da se PRI pečesto PRI sastavljanju rebusa u kojima je neko PRI nekome ili nečemu.
ОдговориИзбриши(Šta kaže baza objavljenih rebusa?)
Sad sam se sjetio da je i pobjednički rebus BOŽIVRAN-a imao PRI (DOBAR BEARA BIJAŠE, STARI NAVIJAČI PRIČAJU-ZOran Radisavljević).
ОдговориИзбришиZapravo, i sam sam ga svrstao na prvo mjesto pri ocjenjivanju.
Volio bih se i ja malo eduucirati, pa se pitam mogu zaključiti iz ove rasrave. PRI se nesmije koristiti samo uz živa bića, ili nikako?
ОдговориИзбришиDa li su onda ovaj Zokijev i maloprijašnji moj uopće ispravni, obzirom da se radi o predmetima šestari, vijača, čaj, odnosno državama - karte ili zastava ovisno o prikazu?
Upotreba prijedloga "pri" opisana je u Rečniku MS vrlo detaljno, na više od jednog stupca. Ako nekoga zanima, mogu skenirati tu stranicu i poslati mu. Ono značenje koje nama treba, navedeno je pod "1" i kaže da taj prijedlog "označava ... neposrednu blizinu, mesto s imenom u lokativu", a u citatima su primjeri: "pri stranama" i "pri samom kraju", a tek jedan s nečim konkretnim: "pri prozoru".
ОдговориИзбришиNeko upućeniji bi nam morao precizirati šta se sve može podvesti pod "mesto s imenom u lokativu" (npr. pri vrhu, pri samom kraju i sl.), ali ne vjerujem da se tu mogu ubrojati primjeri kao "pri Merimi", "pri devi" i sl.
Ja imam bazu podataka s 13,5 miliona riječi povađenih iz 160 knjiga i u njoj nekoliko hiljada primjera upotrebe prijedloga "pri". Mislim da među njima nema ni jednog takvog primjera.
Mora da ima neke telepatije :)
ОдговориИзбришиUpravo sam prije 10-tak minuta čitao PRI u Rječniku MS-MH, a kada sam se vratio na ovaj blog, zatekao sam gornji komentar.
Ja sam naišao na primer "Gran pri Džulijanu Šnabelu za film 'Pre nego što padne noć'" :)
ОдговориИзбришиMoraćemo ubuduće da citiramo Milana :)
ОдговориИзбришиJutarnje duhovitosti se posebno cijene.
Malo sam provjeravao po nekim sajtovima spornu konstrukciju rebusa (pri Merimi Sterija) i evo šta sam našao (dobio) kao odgovor:
ОдговориИзбришиVerovatno se pitanje odnosi na regularnost upotrebe predloga pri u ovom značenju. Rečnici beleže da se on koristi, između ostalog, u značenju ’kod kog lica se nešto nalazi’, što bi odgovaralo ovom slučaju, ali su svi primeri navedeni u Rečniku Matice srpske, recimo, takvi da je to „nešto“ predmet, a ne osoba (imati pri sebi odeću, cigare, nožić), pa je stoga pomalo neobično, možda pre — arhaično, da ovde to bude osoba (Sterija). Ipak, jezičko-logičke igre kao što su rebusi ne moraju bitni stopostotno jezički precizne, već najpre služe da zagolicaju maštu. Ovde je odudaranje od upotrebnog pravila minimalna, pa se rebus s jezičke strane ne čini sporan.
Srdačan pozdrav,
Српски језички атеље
Nikola M. Milićević