Danas stoti rođendan slavi ukrštenica.
Prvu ukrštenicu sastavio Britanac Artur Vin koju je objavio 21. decembra 1913. u zabavnom dodatku njujorškog nedeljnika Vorld. Za kratko vreme ova enigmatska inovacija postala je veoma popularna i tokom ranih dvadesetih godina 20. veka su i drugi izdavači novina počeli da je štampaju u svojim izdanjima. Tokom vremena ona je poprimila svoju prepoznatljivu formu - sa crnim poljima kojih nije bilo u ukrštenici Artura Vina. Nakon uspeha u Americi, preneta je i u Evropu, pa je tako u Engleskoj prva ukrštenica objavljena 1922, dok je 1925. u Parizu počeo da izlazi prvi specijalizovani list sa ukrštenim rečima.
SVIM LJUBITELJIMA ENIGMATIKE
ČESTITAM OVAJ JUBILEJ!
Da li ovaj jubilej još negdje nekako obilježava, ili sam opet mimo svijeta?
ОдговориИзбриши:)
U emisiji ''TV kalendar'' Hrvatska televizija donijela veći prilog posvećen 100 godina križaljke.
ОдговориИзбришиstjena
Slučajno nađoh ovaj tekst - nije baš vezan za 100 godina ukrštenih reči, ali je vezan za stanje u našoj enigmatici, a ne sećam se da sam ga već negde pročitao TEKST
ОдговориИзбришиMiroslave, nešto nije u redu sa ovim linkom - TEKST!
ОдговориИзбришиhttp://www.naslovi.net/2012-10-03/biznis-finansije/zanemarena-enigmatika-ubi-me-losa-rec/3920758
ОдговориИзбришиVidim da je jubilej obilježen i na sajtu ESS-a.
ОдговориИзбришиKako što nekoliko puta rekoh, ako mi nećemo držati do sebe, neće niko drugi. Sa vrlo samo malo napora, laganim naporom možemo postići dosta.
ОдговориИзбришиNpr. Poslao sam poruku Radio Kikindi povodom stogodišnjice ukrštenice, i ubrzo (za 5-6 minuta) svi enigmati dobiše čestitku povodom jubileja preko talasa ovog radija. Jeste lokalni radio, ali "kamen po kamen palača"...
Nisi mimo sveta. Protekla 3 dana sam bio baš baš u frci, i ne stigoh da prokomentarišem: Povodom stote godišnjice ukrštenih reči, organizovana je 15-odnevna žurka OVDE. Ko je hteo, bilo je vremena.
ОдговориИзбриши