Mala digresija, kad smo već kod naše zvanično najduže imenice (22): ako je sin kralja kraljević, sin cara carević, onda je sin prestolonaslednika prestolonasledniković (21). Ako bi to verifikovao neki lingvista, onda bismo njegovu suprugu mogli zvati prestolonaslednikovićevica (26). Ijekavski: prijestolonaslijednikovićevica (30)!
Nevezano za ovu objavu: Traži se godina izdavanja knjige "Opisi za jednoslove" Nedjeljka Nedića. U knjizi godina ne piše pa molim autora da se - izjasni.
Krsta Ivanov kaže da u Nedjeljkovoj knjizi ne piše godina izdavanja. Ja sam provjeravao u e-katalogu NSK-a, a tamo piše 2010. s upitnikom, što znači da autor treba poslati dopis NSK-u s ispravkom i potvrdom za ispravan podatak.
Јоване, по Правопису српског језика, у ијекавској верзији је исправно само ПРЕСТОЛОНАСЉЕДНИК и ПРЕСТОЛОНАСЉЕДНИЦА. Реч ПРЕСТОЛОНАСЛЕДНИКОВИЦА нисам успео да нађем по речницима (што не значи да не постоји), али је интересантно да се српски и хрватски стандард разликују по записивању и изговору рефлекса гласа "јат" када је слог кратак. Иако је ПРЕ- у ПРЕСТОЛОНАСЉЕДНИЦа кратко (и самим тим се изговара и записује као -е"-, а не као -ије-), хрватски правопис облик ПРИЈЕСТОЛОНАСЉЕДНИЦА ставља као претежан и основни (а ПРЕСТОЛОНАСЉЕДНИЦа као алтернативан).
Riječi PRESTOLONASLJEDNIKOVICA i PRESTOLONASLEDNIKOVICA u značenju "prestolonaslednikova soproga" zabilježene su u "Srbskohrvatsko-slovenskom slovaru" Janka Jurančiča (Ljubljana, 1986).
Мислим да Википедије са ових простора нису баш добре референце, поготово по питању правописа и граматике. У ХЈП нема пријестолонасљедниковице, што је ипак много поузданије од неких других извора.
Novo nas stalno prijatno iznenađuje svojom maštovitošću!
ОдговориИзбришиČestitam
M. Milićević
Ovo je poznata ideja i korišćena prilično davo, kad sam i ja ovu realizovao, ali nisam imao priliku da ovaj rad i objavim.
ОдговориИзбришиNovo
Mala digresija, kad smo već kod naše zvanično najduže imenice (22): ako je sin kralja kraljević, sin cara carević, onda je sin prestolonaslednika prestolonasledniković (21). Ako bi to verifikovao neki lingvista, onda bismo njegovu suprugu mogli zvati prestolonaslednikovićevica (26).
ОдговориИзбришиIjekavski: prijestolonaslijednikovićevica (30)!
Pravilno je PRIJESTOLONASLJEDNIK (v. ovdje).
ОдговориИзбришиNevezano za ovu objavu: Traži se godina izdavanja knjige "Opisi za jednoslove" Nedjeljka Nedića. U knjizi godina ne piše pa molim autora da se - izjasni.
ОдговориИзбришиOk, onda 29, a i to bi bio rekord nad rekordima. :)
ОдговориИзбришиGodina izdavanja Nedjeljkove knjige je 2012.
ОдговориИзбришиBravo, Ilija. Jest 2012. A ova Novina novotarija je jedan od oblika grozda kod kojega su oba klina, dok su ovdje piramida i klin.
ОдговориИзбришиKrsta Ivanov kaže da u Nedjeljkovoj knjizi ne piše godina izdavanja. Ja sam provjeravao u e-katalogu NSK-a, a tamo piše 2010. s upitnikom, što znači da autor treba poslati dopis NSK-u s ispravkom i potvrdom za ispravan podatak.
ОдговориИзбришиЈоване, по Правопису српског језика, у ијекавској верзији је исправно само ПРЕСТОЛОНАСЉЕДНИК и ПРЕСТОЛОНАСЉЕДНИЦА. Реч ПРЕСТОЛОНАСЛЕДНИКОВИЦА нисам успео да нађем по речницима (што не значи да не постоји), али је интересантно да се српски и хрватски стандард разликују по записивању и изговору рефлекса гласа "јат" када је слог кратак. Иако је ПРЕ- у ПРЕСТОЛОНАСЉЕДНИЦа кратко (и самим тим се изговара и записује као -е"-, а не као -ије-), хрватски правопис облик ПРИЈЕСТОЛОНАСЉЕДНИЦА ставља као претежан и основни (а ПРЕСТОЛОНАСЉЕДНИЦа као алтернативан).
ОдговориИзбришиRiječi PRESTOLONASLJEDNIKOVICA i PRESTOLONASLEDNIKOVICA u značenju "prestolonaslednikova soproga" zabilježene su u "Srbskohrvatsko-slovenskom slovaru" Janka Jurančiča (Ljubljana, 1986).
ОдговориИзбришиАутор је уклонио коментар.
ОдговориИзбришиTa riječ čak ima svoju odrednicu na hrvatskoj Vikipediji: ovdje (24 slova).
ОдговориИзбришиA na tom mjestu spominje se i umanjenica PRIJESTOLONASLJEDNIKOVIČICA (26) te prisvojni pridjev PRIJESTOLONASLJEDNIKOVIČIČINA (28).
Мислим да Википедије са ових простора нису баш добре референце, поготово по питању правописа и граматике. У ХЈП нема пријестолонасљедниковице, што је ипак много поузданије од неких других извора.
ОдговориИзбриши