субота, 18. јун 2016.

ZRNCA (1199)

Пише: Милан Жарковачки
Предлажем нову подврсту, "трбоскок". У њему скачу "трбуси" ћириличних великих слова, аналогно рогоскоку, у ком скачу рогови латиничних слова.

Ево примера трбоскочних парова:
СИРОМАХУ је вруће,
ал' нема освежење,
од врућине он стење;
нема ни КУП код куће.

Решење: ГОЉА - БОЛА.
Трбоскок
 Даброви купе ПРУЋЕ
да праве СВОЈЕ КУЋЕ.

15 коментара:

  1. ГРАНЕ-БРАНЕ
    Скочио трбушчић...

    ОдговориИзбриши
  2. Аутор је уклонио коментар.

    ОдговориИзбриши
  3. haha, nije skočio nego narastao. Pardon!

    ОдговориИзбриши
  4. Bravo, Žarkovački! Hehe, dočeka i ti da te neko javno pohvali.

    ОдговориИзбриши
  5. Ima ovde prostora da se prave i takvi rebusi, te sam odmah Slavku poslao jedan.

    ОдговориИзбриши
  6. Hvala, Dejane. Skoro mi izgleda da se šališ, pošto sam više puta na ovom blogu dočekao pohvale. A pohvala mi je i kad neko ćutke prihvati neku moju ideju. Pohvale i pokude su prirodan i lep deo ove naše rabote.

    ОдговориИзбриши
  7. Milane, da li može i skok sa D na Đ?

    ОдговориИзбриши
  8. Радоја Рацановић18. јун 2016. 21:44


    Добра идеја! Овдје се у сваком случају ради о новој врсти ситне (стиховне) загонетке, а правила које се могу примјенити и на неке друге загонетке, ребусе нпр. Њена посебност се огледа у томе што се односи, као што је колега Жарковачки рекао у уводу, искључиво на велика ћирилична слова. Ако сам добро провјерио, не постоји ниједно латинично слово на које би се могла примјенити, за разлику од чак 8 ћириличних. То су: Б, В, Г, Л, Љ, Н, Њ и Р. Однос слова са којих скачу трбуси и оних на која скачу је 4:4, што нам даје могућност од 16 комбинација. За претпоставити је да постоји значајан број парова ријечи у којима је „присутна“ нека од тих комбинација и да број могућих примјера ове загонетке уопште није мали, како се то могло учинити у први мах. Ево, већ ми на памет падају неки примјери. Свакако ћу их стиховно уобличити и доставити за објаву на овом блогу.

    ОдговориИзбриши
  9. I ja hoću da pohvalim Milana, bez šale. Jako lepa zamisao.

    U latinici može P - B (eventualno F - P).

    ОдговориИзбриши
  10. Радоја Рацановић18. јун 2016. 23:13


    Da, ipak mi je promaklo. Istina, jedino slovo u latinici "sa trbuhom" je B, a taj trbuh može skočiti samo na P dajući ponovo B. S obzirom na "nepodesan" odnos ta 2 slova u riječima (pogotovo kada P dolazi iza B), mislim da će biti prava umjetnost pronaći par riječi dužih od 3 slova kao primjer ove zagonetke. No, vrijedi pokušati.

    ОдговориИзбриши
  11. Radoja i Mladene, baš mi je drago što se vama, a i ostalima, sviđa ovaj princip! Eto, sad smo povećali svoje igralište.

    Sneška, pretpostavljam da ti je Radojin komentar dao odgovor. Dakle, mogli bismo uvesti i, recimo, "crtoskok", gde kad crta skače sa Ð nastaje D, ali mogli bismo prihvatiti i da od T nastaje I, i od E F, a možda i od G C. Mislim da je dobra i ta tvoja ideja, koju sam ovako razradio.

    ОдговориИзбриши
  12. Inače, nakon što sam prvi put objavio rogoskok kao novitet, razmišljao sam o tome kako nešto slično uraditi sa ćiriličnim slovima. Pokušao sam to da sagledam u mnogo širem kontekstu nego što je slučaj sa trboskokom. Svi znamo onu zagonetku sa šibicama u kojoj se kaže ˝Pomerite jedno palidrvce da dobijete tačan račun.˝ Otprilike sam u tom pravcu razmišljao kako bi mogli da pojedini delovi slova (bilo uspravna ili horizontalna crta, krivina slova (trbuh se verovatno ne bih setio da ga nazovem)… skoče na neko drugo slovo. Pošto ima dosta kombinacija i prilično je komplikovano za pronalaženje i možda sve do kraja ne bi moglo da se definiše, odustao sam od toga.
    Trboskok je jasno definisan, lakše može da se otkrije, ima dosta mogućih kombinacija i mislim da ovo može da zaživi kao zagonetka u raznima formama.

    ОдговориИзбриши