Osvojio je sedam punata. Alen Filipović Grčić, pobjednik Čoje i Bare, koji je trčao poslije njega, imao je priliku da postane prvi alkar u povijesti koji bi osvojio sva tri natjecanja u istoj godini, no Alku je završio sa šest punata.
Sve u svemu bilo je to uspješno izdanje 301. Sinjske Alke s kulminacijom u drugoj trci kad su zabilježena čak četiri uzastopna pogotka u sridu.
P.S. Vojni rok u bivšoj državi služio sam u vojarni nedaleko alkarskog trkališta.
Zahvaljujem i na iscrpnim podacima. Evo jo nekih zanimljivosti:
Nikola Cerinić - 12 puta bi slavodobitnik Nikola Jelinčić – Bećo je 1932. osvojio Alku tek nakon petog pripetavanja, sakupivši ukupno 16 punata Ante Grabovac Ivanov - trčao alku 45 puta (od 1873. do 1926.) Ante Poljak - sa 50. godina je najstariji slavodobitnik
Pre nekoliko meseci sam napravio za Feniks skandi-par na temu Sinjska Alka (objavljeno u poslednjem broju), pa sam se malo bavio tom manifestacijom. Između ostalih tematskih pojmova, izabrao sam ime prvog slavodobritnika (1818.) i prošlogodišnjeg. Ovo htedoh da ispripovedam: probao sam da nađem sliku ovog prvog (jer inače prilažem slike uz svoje radove), i na nekom hrvatskom portalu zaista naleteh na muzejsku fotografiju Frana Tripala. Slika izgleda staro, ali ne prastaro, pa mi bi sumnjivo... Malo koja osoba iz tog vremena je imala čast da je fotografišu, čak ne postoje ni fotografije kraljeva iz poslednje decenije 19. veka; ali, računao sma na ozbiljan izvor, šta znam, možda su evropski mediji pratili Alku, pa poslali nekog Francuza sa aparatom veličine kamp-prikolice da ovekoveči starca... a uostalom, možda je čovek poživeo 120 godina, pa ga slikali tek u 20. veku. Međutim, sad mi se upalio centar za hronologiju i zaključio sam da Frano Tripalo sa (moje) slike ipak nije onaj Frano iz 1818. Ako pogledamo spisak slavodobitnika, vidimo da je čovek istog imena i prezimena pobedio i 1876. E, to već ima smisla - ako je tada imao 20-30 godina, npr. 1926. je imao 70 - 80, a fotografisanje je tada već bilo uobičajeno. :)
Slavodobitnik Tino Radanović.
ОдговориИзбришиOsvojio je sedam punata.
Alen Filipović Grčić, pobjednik Čoje i Bare,
koji je trčao poslije njega, imao je priliku da
postane prvi alkar u povijesti koji bi osvojio sva tri
natjecanja u istoj godini, no Alku je završio sa šest punata.
Sve u svemu bilo je to uspješno izdanje 301. Sinjske Alke
s kulminacijom u drugoj trci kad su zabilježena čak
četiri uzastopna pogotka u sridu.
P.S. Vojni rok u bivšoj državi služio sam u vojarni
nedaleko alkarskog trkališta.
Tako je Željko.
ОдговориИзбришиZahvaljujem i na iscrpnim podacima. Evo jo nekih zanimljivosti:
Nikola Cerinić - 12 puta bi slavodobitnik
Nikola Jelinčić – Bećo je 1932. osvojio Alku tek nakon petog pripetavanja, sakupivši ukupno 16 punata
Ante Grabovac Ivanov - trčao alku 45 puta (od 1873. do 1926.)
Ante Poljak - sa 50. godina je najstariji slavodobitnik
(zanimanje Tina Radanovića, slavodobitnika 301. Sinjske Alke)
ОдговориИзбришиS TIM I ALKIN PRIMARNI IDOL!
diplomirani kriminalist
ОдговориИзбришиJest Luka.
ОдговориИзбришиPre nekoliko meseci sam napravio za Feniks skandi-par na temu Sinjska Alka (objavljeno u poslednjem broju), pa sam se malo bavio tom manifestacijom.
ОдговориИзбришиIzmeđu ostalih tematskih pojmova, izabrao sam ime prvog slavodobritnika (1818.) i prošlogodišnjeg.
Ovo htedoh da ispripovedam: probao sam da nađem sliku ovog prvog (jer inače prilažem slike uz svoje radove), i na nekom hrvatskom portalu zaista naleteh na muzejsku fotografiju Frana Tripala. Slika izgleda staro, ali ne prastaro, pa mi bi sumnjivo... Malo koja osoba iz tog vremena je imala čast da je fotografišu, čak ne postoje ni fotografije kraljeva iz poslednje decenije 19. veka; ali, računao sma na ozbiljan izvor, šta znam, možda su evropski mediji pratili Alku, pa poslali nekog Francuza sa aparatom veličine kamp-prikolice da ovekoveči starca... a uostalom, možda je čovek poživeo 120 godina, pa ga slikali tek u 20. veku.
Međutim, sad mi se upalio centar za hronologiju i zaključio sam da Frano Tripalo sa (moje) slike ipak nije onaj Frano iz 1818. Ako pogledamo spisak slavodobitnika, vidimo da je čovek istog imena i prezimena pobedio i 1876. E, to već ima smisla - ako je tada imao 20-30 godina, npr. 1926. je imao 70 - 80, a fotografisanje je tada već bilo uobičajeno. :)
VRSNOĆA, DIVOTNO BITAN DIO ALKI!
ОдговориИзбриши