уторак, 30. јун 2020.

ENIGMATSKI DANI LUDAJE 2020



ENIGMATSKI DANI LUDAJE 
Enigmatski klub „Kikinda raspisuje tradicionalni sastavljački konkurs „Enigmatski Dani ludaje 2020“ u tri discipline:

UKRŠTENICA
Sastavite klasičnu ukrštenicu veličine 11x15 polja bez slike sa obavezno uvrštenim nazivima (sva tri): GALADSKA (ili GALACKA), ĐUKOŠIN, ZLATICA, na bilo kom mestu u mreži. Ukrštenicu NE treba opisivati, ali treba obavezno navesti izvore za manje poznate pojmove (kojih treba da bude što manje). Obrazloženje: Obično se za Kikindu kaže da je grad bez reke (istina!) ali ovde ćemo pokazati da postoji i druga istina – Kikinda ima tri reke. Galadska ili Galacka je ogranak reke Moriš, a kroz grad Kikindu “teče” ispod zemlje jer je sistemom cevi povezana sa Kikindskim kanalom. Za Zlaticu i Đukošin je specifično to što teku ispod istog mosta (Devet grla) ali U SUPROTNIM PRAVCIMA.

ANAGRAM
Sastavite čist anagram od:
ŠTA RADIMO DA ZAŠTITIMO ŽIVOTNU SREDINU?
(34 slova)

REBUS
Sastavite rebus (klasičan sa slikama) sa rešenjem do 20 slova, s tim da početno slovo rešenja bude jedno od ovih slova: Č, Ć, DŽ, Đ, LJ, NJ, Š ili Ž. Drugi uslov: U rešenju mora se iskoristiti još makar jedno od tih slova (bilo koje, na bilo kom mestu). U postavci rebusa, uz slike, moguće je koristiti i dopisana slova, ali ne mogu se dopisati ta DVA zadata slova.
Primeri: Može: ŠTA PIŠE STARI (štap i šestari) ili ŠTA PIŠE STARI DOKONJAK (štap i šestari do konja K).
Ne može: ŠKOLA POČELA (Š kola, po čela).
Rebuse ne treba crtati. Dovoljno je poslati samo ideju, ali pri sastavljanju treba voditi računa o načinu prezentacije rebusa.

Propozicije:
1. Pravo učešća imaju svi koji žele, sa najviše po 3 rada  za svaku disciplinu (dakle 3 x 3). Možete poslati i više radova, a naknadno odabrati one koji idu u konkurenciju.
2. Sastavi se potpisuju punim imenom i prezimenom autora.
3. Radovi se sastavljaju na srpskom jeziku (ekavica, fonetsko pisanje stranih imena).
4. Ranije objavljeni rebusi biće eliminisani pre žiriranja.
5. Radovi se šalju na adrese: slavkobovan@yahoo.co.uk ili slavkobovan@gmail.com
ili poštom na adresu: EK “Kikinda”, Gavrila Principa 11, 23300 Kikinda.
6. Rok za slanje radova: 01.07.2020. do 24 sata.
7. Ocenjivanje će obaviti žiri sastavljen od uglednih enigmata po izboru EK „Kikinda“. Radovi koji budu u konkurenciji za nagrade biće ponuđeni žiriju pod šifrom.

NAGRADE:  Za svaku disciplinu pobednik će dobiti pehar i novčanu nagradu – 8000 dinara za ukrštenicu i po 5000 dinara za anagrame i rebuse. Još nekoliko kvalitetnih sastava biti nagrađeno drugim prigodnim nagradama. Nagrade će biti uručene tokom “Dana ludaje” krajem septembra.

Kikinda, 01.05.2020.
Predsedništvo EK “Kikinda”

ZRNCA (4005)


Posveta Opatiji 
(Opatijski festival, 1959)
(logogrifni anagram, E=A)

VI SPAJATE OKUPANI biser Jadrana
vatrom srca, glasom postojanim,
do današnjih dana svud slušanim,
nizom nota bez greški i mana.
Gordana Jovanović Šarić

REČ PO RIJEČ (2133)



ŠETNJA ZA PAMĆENJE
Šetnja za pamćenje (A Walk to Remember) je američka romantična tragedija iz 2002. godine u režiji Adama Shankmana, a napisala ju je Karen Janszen. Zasnovana na istoimenom romanu Nikole Sparksa iz 1999. godine
Izvor: Vikipedija

понедељак, 29. јун 2020.

ACTA AENIGMATICA (117)



ZAPJEV ČVORAŠA
Enigmatsko udruženje Čvor imalo je svoje svečane pjesme – himne, u dva navrata.
Prvi puta je po ideji čvoraša Slavka Peleha (1937.-2020.) tekst napisala Zagrepčanka Blanka Chudoba (1896.-1989.), hrvatska književnica, autorica brojnih tekstova za zabavne melodije drugih skladatelja i pjevača. Ona je bila supruga Dinka Chudobe (1893.-1959.), novinara, humorista i zagonetača, te majka Mladena Chudobe (1921.-1945.), vrsnog zagonetača, poginulog u bombardiranju Slavonskog Broda 1945. Glazbu je skladao dobro znani zagrebački orguljaš i i harmonikaš Roman Butina (1937.-2004.). Melodija je bila snimljena na kasetu za kasetofon i prvi put je javno izvedena na VII. susretu zagonetača Jugoslavije u Vinkovcima 7. rujna 1975. godine. Želja je bila da se Zapjev čvoraša izvodi prigodom svakog velikog okupljanja čvoraša, no to se nije u potpunosti ostvarilo.
U okviru IV. međunarodnog susreta zagonetačkih urednika održanog u Bjelovaru 19.-21. svibnja 1978. godine ponovo je izvedena na otvaranju tog međunarodnog druženja. Na žalost, vrpca sa zapisom melodije je zagubljena (no postoji nada da je sačuvana u ostavštini Slavka Peleha). Tekst melodije glasio je:
ZAPJEV ČVORAŠA
Dobro nam došli svi zagonetači,
neka se čuje naš složni zbor!
Crno-bijelih polja zov nas privlači,
razmrsit treba svaki čvor!
Okomito, vodoravno
puno pojmova je svih,
al´ je svakom od nas glavno
da savlada redom njih.
Dok razbibrigu zagonetke nude
uvijek u svaki slobodni čas,
usto još i želju za znanjem bude
stog radost one su za nas!
Zagonetači, radost one su za nas…!