уторак, 30. јун 2020.

ENIGMATSKI DANI LUDAJE 2020



ENIGMATSKI DANI LUDAJE 
Enigmatski klub „Kikinda raspisuje tradicionalni sastavljački konkurs „Enigmatski Dani ludaje 2020“ u tri discipline:

UKRŠTENICA
Sastavite klasičnu ukrštenicu veličine 11x15 polja bez slike sa obavezno uvrštenim nazivima (sva tri): GALADSKA (ili GALACKA), ĐUKOŠIN, ZLATICA, na bilo kom mestu u mreži. Ukrštenicu NE treba opisivati, ali treba obavezno navesti izvore za manje poznate pojmove (kojih treba da bude što manje). Obrazloženje: Obično se za Kikindu kaže da je grad bez reke (istina!) ali ovde ćemo pokazati da postoji i druga istina – Kikinda ima tri reke. Galadska ili Galacka je ogranak reke Moriš, a kroz grad Kikindu “teče” ispod zemlje jer je sistemom cevi povezana sa Kikindskim kanalom. Za Zlaticu i Đukošin je specifično to što teku ispod istog mosta (Devet grla) ali U SUPROTNIM PRAVCIMA.

ANAGRAM
Sastavite čist anagram od:
ŠTA RADIMO DA ZAŠTITIMO ŽIVOTNU SREDINU?
(34 slova)

REBUS
Sastavite rebus (klasičan sa slikama) sa rešenjem do 20 slova, s tim da početno slovo rešenja bude jedno od ovih slova: Č, Ć, DŽ, Đ, LJ, NJ, Š ili Ž. Drugi uslov: U rešenju mora se iskoristiti još makar jedno od tih slova (bilo koje, na bilo kom mestu). U postavci rebusa, uz slike, moguće je koristiti i dopisana slova, ali ne mogu se dopisati ta DVA zadata slova.
Primeri: Može: ŠTA PIŠE STARI (štap i šestari) ili ŠTA PIŠE STARI DOKONJAK (štap i šestari do konja K).
Ne može: ŠKOLA POČELA (Š kola, po čela).
Rebuse ne treba crtati. Dovoljno je poslati samo ideju, ali pri sastavljanju treba voditi računa o načinu prezentacije rebusa.

Propozicije:
1. Pravo učešća imaju svi koji žele, sa najviše po 3 rada  za svaku disciplinu (dakle 3 x 3). Možete poslati i više radova, a naknadno odabrati one koji idu u konkurenciju.
2. Sastavi se potpisuju punim imenom i prezimenom autora.
3. Radovi se sastavljaju na srpskom jeziku (ekavica, fonetsko pisanje stranih imena).
4. Ranije objavljeni rebusi biće eliminisani pre žiriranja.
5. Radovi se šalju na adrese: slavkobovan@yahoo.co.uk ili slavkobovan@gmail.com
ili poštom na adresu: EK “Kikinda”, Gavrila Principa 11, 23300 Kikinda.
6. Rok za slanje radova: 01.07.2020. do 24 sata.
7. Ocenjivanje će obaviti žiri sastavljen od uglednih enigmata po izboru EK „Kikinda“. Radovi koji budu u konkurenciji za nagrade biće ponuđeni žiriju pod šifrom.

NAGRADE:  Za svaku disciplinu pobednik će dobiti pehar i novčanu nagradu – 8000 dinara za ukrštenicu i po 5000 dinara za anagrame i rebuse. Još nekoliko kvalitetnih sastava biti nagrađeno drugim prigodnim nagradama. Nagrade će biti uručene tokom “Dana ludaje” krajem septembra.

Kikinda, 01.05.2020.
Predsedništvo EK “Kikinda”

"SUPER BLA BLA" (1) B





ANAGRAMIRANJE (4616)


ZRNCA (4005)


Posveta Opatiji 
(Opatijski festival, 1959)
(logogrifni anagram, E=A)

VI SPAJATE OKUPANI biser Jadrana
vatrom srca, glasom postojanim,
do današnjih dana svud slušanim,
nizom nota bez greški i mana.
Gordana Jovanović Šarić

ANAGRAMIRANJE (4616)


REBUSANJE (4114)


REČ PO RIJEČ (2133)



ŠETNJA ZA PAMĆENJE
Šetnja za pamćenje (A Walk to Remember) je američka romantična tragedija iz 2002. godine u režiji Adama Shankmana, a napisala ju je Karen Janszen. Zasnovana na istoimenom romanu Nikole Sparksa iz 1999. godine
Izvor: Vikipedija

ANAGRAMIRANJE (4615)


ZA ROĐENDAN


Čestita Žarko Đokić

понедељак, 29. јун 2020.

ACTA AENIGMATICA (117)



ZAPJEV ČVORAŠA
Enigmatsko udruženje Čvor imalo je svoje svečane pjesme – himne, u dva navrata.
Prvi puta je po ideji čvoraša Slavka Peleha (1937.-2020.) tekst napisala Zagrepčanka Blanka Chudoba (1896.-1989.), hrvatska književnica, autorica brojnih tekstova za zabavne melodije drugih skladatelja i pjevača. Ona je bila supruga Dinka Chudobe (1893.-1959.), novinara, humorista i zagonetača, te majka Mladena Chudobe (1921.-1945.), vrsnog zagonetača, poginulog u bombardiranju Slavonskog Broda 1945. Glazbu je skladao dobro znani zagrebački orguljaš i i harmonikaš Roman Butina (1937.-2004.). Melodija je bila snimljena na kasetu za kasetofon i prvi put je javno izvedena na VII. susretu zagonetača Jugoslavije u Vinkovcima 7. rujna 1975. godine. Želja je bila da se Zapjev čvoraša izvodi prigodom svakog velikog okupljanja čvoraša, no to se nije u potpunosti ostvarilo.
U okviru IV. međunarodnog susreta zagonetačkih urednika održanog u Bjelovaru 19.-21. svibnja 1978. godine ponovo je izvedena na otvaranju tog međunarodnog druženja. Na žalost, vrpca sa zapisom melodije je zagubljena (no postoji nada da je sačuvana u ostavštini Slavka Peleha). Tekst melodije glasio je:
ZAPJEV ČVORAŠA
Dobro nam došli svi zagonetači,
neka se čuje naš složni zbor!
Crno-bijelih polja zov nas privlači,
razmrsit treba svaki čvor!
Okomito, vodoravno
puno pojmova je svih,
al´ je svakom od nas glavno
da savlada redom njih.
Dok razbibrigu zagonetke nude
uvijek u svaki slobodni čas,
usto još i želju za znanjem bude
stog radost one su za nas!
Zagonetači, radost one su za nas…!