понедељак, 7. септембар 2020.

ACTA AENIGMATICA (127)

SABOR ENIGMATA JUGOSLAVIJE

Piše: Stjepan Horvat

Sedamnaesti susret zagonetača Jugoslavije prvi je susret održan u tadašnjoj SR Srbiji od 20. do 22. rujna 1985. godine. Domaćinstvo je preuzeo Valjevski enigmatski klub (VEK), kojemu je na čelu bio istaknuti zagonetački autor i aktivist Branko Polić. Bilo je to okupljanje zagonetača i odgonetača iz cijele bivše države, a u okviru kojega su održane značajna događanja, kao što je Finale Prvenstva odgonetača Jugoslavije i osnivanje Enigmatskog saveza Srbije.

I ovom prigodom Zagonetačko društvo Čvor pružalo je raznovrsnu podršku domaćinu kako bi organizacija bila na što višem nivou, a i domaćini su se valjano potrudili da to tako bude. O samom susretu dosta je zapisano, no ovom prigodom istaći ću jednu činjenicu da, osim službenog naziva Susreti zagonetača Jugoslavije (trebao je biti susret!), koristili smo i dodatni naziv Sabor enigmata Jugoslavije.

U programu je bilo predviđeno da će se održati rasprava o zagonetaštvu, a kao uvodničari svoje referate su pripremili Stanija Petković, prof. Milenko Radović i novinar i zagonetački pisac Jovan Vuković. Autori su svoje rukopise dostavili u Čvor, gdje je tehnička služba na tada najmodernijem pisaćem stroju IBM composer izvršila pripremu, montažu i kopiranje na prvim kvalitetnijim fotokopirnim strojevima. Tako je ispala manja brošura od dvadeset stranica. Brošura je bila podijeljena sudionicima i nadam se da taj materijal još mnogi mogu pronaći u svojim zagonetačkim pismohranama.

Stanija Petković, tada glavna i odgovorna urednica gornjomilanovačke Eureke, jednog od pokrovitelja događanja u Valjevu, napisala je referat na temu Mjesto, uloga i problemi enigmatske štampe u Jugoslaviji. Evo i jednog izvoda iz toga referata:

Znamo da u nas ima samo jedan mali broj profesionalnih enigmatičara, koji uglavnom,  rade u novinskim kućama, dok su ostali okupljeni oko enigmatskih društava i klubova i zagonetaštvom se bave iz hobija (da li samo?). Doduše, ne smemo zaboraviti da je prošle godine oformljen Zagonetački savez Hrvatske, a da je u toku osnivanje istog saveza u SR Srbiji i SR Bosni i Hercegovini. Na žalost, svi ti punktovi, da ih tako nazovemo, nisu do sada doneli željene rezultate u borbi za podizanje kvaliteta naše, jugoslavenske enigmatike. Nameće se utisak da se pojedinci ili grupe bukvalno međusobno takmiče u ubeđivanju čiji su radovi kvalitetniji i zasluge veće, zaboravljajući pri tom na samu ulogu enigmatike, na činjenicu da su oni samo suvremenici čiju će pravu vrednost oceniti isključivo vreme i njeni konzumenti.

Profesor Milenko Radović pripremio je referat Enigmatika kao specifičan oblik kulturnog

stvaralaštva. Prof. Radović piše:

Jedno od područja u kojima se ostvaruje ili može da se ostvari ljudski oslobodilački, kulturni napor čovekov je područje igre, a zagonetaštvo je, osim što je jedan vid kulturne aktivnosti, igra i to je njeno bliže određenje … igra je duhovna, intelektualna i oslobodilačka aktivnost i kao takva od onih aktivnosti čovekovih koje se mere civilizacijskim parametrima.

Jovan Vuković je veliki dio svog novinarskog i spisateljskog opusa posvetio zagonetaštvu. I ovom prigodom pripremio je opširan esej po naslovom Zagonetke u delima Desanke Maksimović. U završnom dijelu u Beleški autora Jovan Vuković je pisao:

Održavanje 17. susreta enigmata Jugoslavije u Valjevu više je nego zgodna prilika da se tim povodom nešto više kaže o zagonetkama pesnikinje Desanke Maksimović. Ne samo zbog toga što je D. Maksimović iz valjevskog kraja, iz Brankovine … Same zagonetke zavrednjuju da se o njima razgovara na skupu najeminentnijih jugoslovenskih stručnjaka za enigmatiku. Naime, štampane davno, zagonetke D. Maksimović su počele da se zaboravljaju. Njihova aktuelnost, lirska svežina i misaona dubina, ih svrstavaju u red najboljih lirskih zagonetaka objavljenih u našoj literaturi.

8 коментара:

  1. Valjevo te 1985. godine ostalo mi je u veoma lijepoj uspomeni. Neke "sitnice" sam prepisao prilikom organizovanja SES-a u Kikindi (npr. "transparent" preko ulice, a na transparentu REBUS).

    ОдговориИзбриши
  2. Ne sjećam se da je pomenuta rasprava održana. Ponekad mi padne na pamet kako bi današnje internetske rasprave izgledale u ono doba.

    ОдговориИзбриши
  3. U lijepom sjećanju moji prvi jugo-skup, sa još 10-ak Boživranaca ...

    ... i moj prvi značajan rezultat, srebro u sastavljanju križaljki u timu s Bakotićem i pok. Maljkovićem koji je i pojedinačno bio veceprvak!

    ОдговориИзбриши
  4. Hajro, rasprave u značenju na koje ukazuješ su novijeg datuma :)

    Rasprava u značenju izlaganje, a onda "diskusija" bilo je u Valjevu. To se događalo u onoj sali sa sjedištima (kao u kinu). Tu nam se obratila i Desanka Maksimović.

    ОдговориИзбриши
  5. Sjećam se tog Susreta (3.na kojem sam prisustvovao),sjećam se Desanke,(njene) Brankovine,te sale.Pamtim ga i po (svom ) anagramu sa kojim sam i sebe iznenadio,a sa njim se i fino plasirao(da li prvo mjesto u anagramima..hm...),postavka bi...

    SABOR ENIGMATA JUGOSLAVIJE

    ...a pomenuti anagram...

    STIGAO JE BJELOVAR-SNAGA I UM

    ОдговориИзбриши
  6. Izgleda da sam propustio skup u sali. Riječ rasprava upotrebih jer je tako nazvano u tekstu.

    Pominjući različita vremena nisam imao na umu ništa konkretno, tek neke generalne razlike - broj aktivnih enigmata, njihov ekonomski i svaki drugi status, sjeti se samo podataka o honorarima koje je jednom Miroslav objavio, zatim broj udruženja, tiraži izdanja... mnogo šta je bilo drugačije. E sad zamisli da je onda postojao internet..., ne ulazeći u ocjene šta je bilo ili jeste bolje ili lošije, složićeš se da su razlike bitne i da bi se odrazile i na internetske sadržaje. Neslaganja i razmirica, taština i subjektivnosti... je, naravno, bilo i tada, na pameti su mi čisto enigmatske teme. Konkretnije: kriteriji za objavljivanje, natjecanja, enigmatska teorija, reakcije ili njihovo odsustvo.

    Vrućina je, korona, dim... pa čovjeku svašta pada na pamet:)
    Spašava me Tour, to mogu gledati satima (uz sport tu su i prekrasni predjeli, trenutno Pirineji), jučer je bila fenomenalna dionica, ponovo fenomenalan uspjeh Slovenaca, dvojica, Pogačar i Roglič, prvi na cilju, Roglič preuzeo žutu majicu, izgleda da nisu zgodni za premetanje ili naši anagramisti ne prate Tour. Možda kakva druga zagonetka, obojica su 12-slovčani.

    ОдговориИзбриши