U subotu 26.10.2024. u 9.30 svečano su otvoreni 23. Susreti enigmata Srbije. Nakon intoniranja himne i pozdravne reči Vladimira Šarića imali smo koktel koji je pripremio hotel "Presiž". Nakon koktela imali smo zajedničko fotografisanje ispred hotela, pa smo krenulu u obilazak grada (Zavičajni muzej) i posetu Manastiru Lešje. Ovde se mora kazati da je svečano otvaranje (možda) jedini minus Susreta. Morao je neko iz lokalne samoprave biti prisutan. Morao!
Vjerujem da ste se svi lijepo proveli i pokazali svoje umijeće u svako svojoj oblasti. Ali zašto himna?
ОдговориИзбришиZašto himna?! Pa ovo je manifestacija nacionalnog značaja! Zar smo mi manje važni od npr. finala kupa u bilo kom sportu, ili npr. početka svake fudbalske utakmice u Turskoj? Meni je to sasvim normalno za manifestacije ovog tipa.
ОдговориИзбришиSvakako si u pravu, Slavko. To je bilo međunarodno takmičenje. Ja sam intoniranje himne povezivao sa manifestacijama većeg međunarodnog karaktera.
ОдговориИзбришиHimna se u svim zemljama svijeta svira u svečanim prilikama, a otvaranje Susreta enigmata Srbije je svakako svečana prilika.
ОдговориИзбришиOvog ljeta sam na Buni imao priliku da čujem da u svatovima, prije same ceremonije vjenčanja sviraju himnu (Uzgred rečeno, himnu "tuđe" države). Bio sam gost u drugom dijelu hotela, a izgleda da je jedino meni bila čudna ta situacija.
ОдговориИзбришиŠta kaže Zakon o himni?
ОдговориИзбришиČlan 36
ОдговориИзбришиHimna Republike Srbije može se izvoditi:
1) na proslavama i drugim svečanim manifestacijama kojima se zvanično obeležavaju događaji značajni za Republiku Srbiju;
2) na sahranama zaslužnih građana, kad im se u ime Republike Srbije ukazuje posebna počast, u skladu sa propisom Vlade;
3) prilikom međunarodnih susreta, takmičenja i drugih skupova (političkih, naučnih, kulturno-umetničkih, sportskih i dr.) na kojima Republika Srbija zvanično učestvuje ili je reprezentovana, u skladu sa pravilima i praksom održavanja takvih skupova;
4) u drugim slučajevima, ako njena upotreba nije u suprotnosti sa ovim zakonom.