Устав Књажества Сербије (слсрп. Уставъ Княжества Сербїе), познат и као Сретењски устав, први је устав Кнежевине Србије, донет у Крагујевцу 1835. године. Саставио га је политичар и дипломата Димитрије Давидовић. Уставом је извршена подела власти на законодавну, извршну и судску, што се и данас сматра стандардом демократије и уставности. Власт чине кнез, државни совјет и народна скупштина. У данашње време, ова подела одговарала би председнику, влади и народној скупштини. Уставом је одређено да кнез и државни совјет деле извршну власт. Прокламована су права и слободе грађана, као што су: неприкосновеност личности, независност судства и право на законито суђење, слобода кретања и настањивања, неповредивост стана, право на избор занимања, равноправност грађана, без обзира на веру и националност. Уставом су укинути ропство и феудални односи.
Иако је донет од Велике народне скупштине и заклетвом потврђен од кнеза Милоша Обреновића устав је суспендован након свега 55 дана под притиском великих феудалних сила (Турске, Русије и Аустрије). Данас се оригинал Сретењског устава, који повезао и укоричио Глигорије Возаровић, чува у Архиву Србије. У Србији, 15. и 16. фебруар се прослављају као Дан државности. (Vikipedija)
Sretenjski ustav
ОдговориИзбришиSVETINJE SU KRSTA.
Tačno!
ОдговориИзбришиУстав Књажества Сербије (слсрп. Уставъ Княжества Сербїе), познат и као Сретењски устав, први је устав Кнежевине Србије, донет у Крагујевцу 1835. године. Саставио га је политичар и дипломата Димитрије Давидовић. Уставом је извршена подела власти на законодавну, извршну и судску, што се и данас сматра стандардом демократије и уставности. Власт чине кнез, државни совјет и народна скупштина. У данашње време, ова подела одговарала би председнику, влади и народној скупштини. Уставом је одређено да кнез и државни совјет деле извршну власт. Прокламована су права и слободе грађана, као што су: неприкосновеност личности, независност судства и право на законито суђење, слобода кретања и настањивања, неповредивост стана, право на избор занимања, равноправност грађана, без обзира на веру и националност. Уставом су укинути ропство и феудални односи.
ОдговориИзбришиИако је донет од Велике народне скупштине и заклетвом потврђен од кнеза Милоша Обреновића устав је суспендован након свега 55 дана под притиском великих феудалних сила (Турске, Русије и Аустрије). Данас се оригинал Сретењског устава, који повезао и укоричио Глигорије Возаровић, чува у Архиву Србије. У Србији, 15. и 16. фебруар се прослављају као Дан државности. (Vikipedija)