Piše: Radojica Jovičić
Enigmatski zabavnik FLEŠ
Izdavač: Grafika" Loznica.
Glavni i odgovorni urednik: Pero Višnjić.
List je izlazio jednom mesecno na 68, strana.
Prvi broj izašao je Septembra meseca 1998. godine na
formatu 20x28.
List je bio veoma enigmatski
raznovrstan i može se reći veoma kvalitetan. Bile su tu: skandinavke, ukrštene
reči, bele ukrštene reči, magične ukrštenice, osmosmerke, integram, duple
ukrštenice (snađite se sami) ispunjaljke, magični likovi, anagramka, konjički
skokovi, domino ukrštenica, skandinavka-asocijacija, slogovna ukrštenica,
pananagramna ispunjaljka, slogovna ukrštenica, slovni rebusi, mozaik
ukrštenica, piramide, klinovii stranica za najmlađe. Pored toga bilo je veoma
zanimljivih tekstova:Misterija kamenih divova, test znanja, Kako vratiti mir na
Zemlju, Drevna civilizacija Egipat i dr.
Enigmatika je bila sva od
članova Udruženja enigmata "Vuk Karadzić" iz Beograda, jer je Pera
Višnjić bio glavni i odgovorni urednik lista "Marbo" gde je radove i
komjutersku obradu radilo Udruženje "Vuk Karadžić". Sarađivali su: Ž.
Kovač, M. Mijatović, R. Stojković, M. Vujović, M. Sarajlija, R. Jovičić, J.
Bažik, P. Levkovski, B. Nikolić, M. Đurđević, G. Topličević, P. Milinković, V.
Vujčić, D. Knežević, J. Nedić (ukrštenica u fronclama), V. Maksimović, V. Skoko
i drugi. Nažalost, po onome što ja imam, izašlo je svega šest brojeva, i list je prestao da izlazi iz materijalnih
razloga. Ako neko ima drugi podatak, koliko je tačno izašlo brojeva, neka se
javi i napiše.
11 коментара:
I ja imam 6 brojeva "Tim fleša". U Biblioteci MS taj se list vodi pod nazivom "Tim Fleš : enigmatski zabavnik / glavni i odgovorni urednik Pero Višnjić". Ta biblioteka ima brojeve 1-3.
Ma jeste! I na naslovnoj strani se vidi da je to Tim FLES, ali ne znam ni danas šta mu znaci, to tim. Inace, posle njega je izaslo i nekoliko brojeva mini Fleša, čiji je izdavač bio "Kron" Zrenjanin a urednik Pero Višnjić. Razne kombinacije su pravili ljudi, misleći da će nešto zaraditi, ali slaba vajda...
Igrom slučaja, sačuvao sam broj 6.
List je lepo koncipiran, sviđa mi se i grafika, mada je enigmatika jedva prosečna.
Recimo, uopšte mi nisu jasne klasične ukrštenice Žive Kovača sa pdr - om 3, 5 (a ima ih 7-8). Drugi po zastupljenosti je onaj jedan sa mojim inicijalima, što će reći: dva pedlja od nule. Ima tu dosta imena iz Š klase, ali, na sreću, tu je i Ratko Stojković, da podigne nivo.
Imam i ja negde jedan ili dva broja. Da, list je dobro grafički izgledao, a kako i ne bi kada je Pero Višnjić, inače moj sugrađanin, novinar, dok je izdavač bila GRAFIKA, firma koja se bavila štampom i dizajnom. Bio sam jednom na licu mesta, na Perin poziv, da malo pogledam radove i eventualno "upadnem" u posao, ali se nismo dogovorili, jer sam još uvek radio u "Viskozi". List je prestao da izlazi iz nama dobro poznatih razloga - junačkog bombardovanja naše zemlje od strane NATO alijanse.
Lozničanin
Da zaključimo: Izašlo je 6 brojeva "Tim fleša". Biblioteka MS ima prva tri broja, a Narodna biblioteka u Beogradu ni jedan. Enigmatski klubovi i savez trebali bi se postarati da se popune bibliotečki fondovi svim brojevima svih enigmatskih listova.
Kako to postići? Najbolje bi bilo da onaj ko ih više neće čuvati enigmatske listove ne baca u stari papir, nego da ih odnese nekom - nazovimo ga tako - enigmatskom "ekonomu" koji će ih onda proslijediti u biblioteke u kojima nedostaju ti brojevi.
Radojica kaže da se list stvarno zvao "Tim fleš", ali ni danas ne zna šta mu to znači "tim" u imenu. Zanimljivo je da se enigmatičari kao zalažu za lijepe riječi, a onda u imenima enigmatskih listova sve vrvi od super, mini, maksi, mega...
Izvinjavam se, ali sam u svojoj arhivi našao i "Tim FLEŠ" broj 7.
A što se tiče kvaliteta enigmatike, prioge su radili dosta iskusni enigmati: Milenko Mijatović (tri puta pobednik u sastavljanju ukrštenica na takmičenjima ESS, i sada zamenik urednika enigmatskog lista "Enigmatika", Jan Bažik, Vojislav Skoko, Dinko Knežević, Žarko Pešić (voleo da ulazi u rubna polja i sa kratrkim rečima), Karlo Vereb, idr. Pok. Živa Kovač bio je u to vreme stariji čovek i nije radio teške likove sa dužim rečima, ali su mu reči bile uvek ispravne. Ostalo su početnici kojima je data šansa. A za urednika uvek važi pravilo: prema iskusnim enigmatama budi strog, a početnicima popravi i objavi. Možda je osmosmerka Slavka Bovana u brju 7. sa temom "ptice" trebala da bude na osamnaestoj strani umesto na devetnaestoj??? Srdacan pozdrav svima...
Sviđa mi se Radojicin odgovor. Jedan danas iskusan i poznat enigmata kaže da sam ja objavio njegovu prvu križaljku na manji lik i to tako što sam promijenio skoro svu sredinu, ostavivši rubne riječi. Ja se toga, naravno, ne sjećam, ali ako sam time potakao jednog mladog čovjeka na dugotrajno bavljenje enigmatikom, onda sam - mislim - učinio dobar potez.
Ko će danas mladima dati šansu uz kompjutere koji u jednom danu vjerovatno mogu sastaviti ono za što su čovjeku potrebni mjeseci?
Bilo bi dobro da se jave svi oni koji imaju i 7. broj "Tim fleša" da bismo znali je li sačuvan još koji broj, a Radojica bi mogao opširnije opisati što je objavljeno u tom broju i objasniti zašto je spomenuo Slavkovu osmosmjerku.
Dragi Jovane,
U "Tim FLEŠ-u broj 7, objavljeno je:
Skandinavka-J. Bažik, Skandinavka-M. Mijatović, Ukrštene reči-Ž.Kovač, Skandinavka-Ž.Pešić, Snađite se sami-Ž.Kovač, Skandinavka-Ž.Kovač, Kombinovana ukrštenica-B.Nikolić, Manja skandinavka-Ž.Rackov, Magične ukrštene reči-S.Divković, "S"osmosmerka-D.Micevski, Manja skandinavka-B.Turjačanin, Kombinovane ukrštene reči-M.Krstić, Skandinavka-M.Mijatović, Skandinavka-R.Stojković, Velika ukrštenica-M.Panjković, Ukrštene reči-J.Bažik, Bela ukrštenica-K.Vereb, Filmski anagram-B.Turjačanin, Skandinavka-D.Knežević, Skandinavka-Ž.Rackov, Skandinavka-J.Bažik, Dijagonalna ukrštenica-G.Topličević, Skandinavka-B.Popović, Bela ukrštenica-K.Vereb, Spojeni kvadrati-D.Micevski, Filmska skandinavka-R.Zečić, Skandinavka-M.Vujović, Tripasijanska-M.Mijatović, Anagramijada-J.Antić, Uska skandinavka-S.Perić, Magični lik-Ž.Vukašinović, Peščanik-Ž.Vukašinović, Uska skandinavka-Ž.Pešić, Nagradna skandinavka-M.Mijatović, Skandinavka-M.Đurđević, Slogovna ukrštenica-Ž.Pintarić, Velika bela ukrštenica-M.Mijatović, Domino ukrštenica-Ž.Pešić, Osmosmerka sa magičnim likom-D.Micevski, Bela ukrštenica-J.Bažik, Saće-Ž.Kovač, Integram-Žužana Kovačev, Skandinavka-R.Zečić, Ukrštene reči-S.Divković, Skandinavka-Ž.Pešić, Skandinavka-D.Knežević, Dijagonale-D.Micevski, Dva rebusa-M.Bibib.Ilustrovana osmosmerka-D.Micevski, Skandinavka-M.ĐurđevićSkandinavka-M.Đurđević. A što se tiče Slavkove odlične osmosmerke u broju 6. to je bila aluzija na neke kritičare, po kojima je mnogo toga loše. Srdačan poydrav...
Ovde jedino ja imam reputaciju kritičara, mada se je ta aluzija mimoišla sa mojim gore iznetim stavom. :) Zapravo, pohvalio sam koncept.
Da li je pdr funkcija starosti autora ili nečeg drugog - ne znam, ali kad čovek napravi ukrštenicu u kojoj najduža reč ima 7 (sedam) slova, on i nema priliku da pogreši, koliko god da ima godina. Obično se greši pri radu, a tu nema ni r od rada, i svako s ulice može da sastavi takvu trakalicu. Kad u listu koji ima 50 strana enigmatike imamo 20 takvih kreacija, sve što čovek može da zaključi jeste da je sadržaj ispod svakog kriterijuma (a ja sam ipak napisao da je skoro prosečan).
Btw, kod apostrofiranog "trostrukog šampiona u sastavljanju" se najbolje vidi koliko su pobede, nagrade i klupske značke validne. Ne bih da citiram glavne kombinacije tog autora, ali se pitam s kakvim li se je veličinama to takmičio, kad je bilo i gorih od njega, tj. kad je on bio najbolji. :)
Постави коментар