Prvi lik
CA, CA, ĆER, GRA, LE, LE, ME, ME, NA, NA, NI, NOST, ŠE, ŠE, VI, VI
Vodoravno i okomito: 1. U Hrvatskoj jedna od najpopularnijih bijelih sorti grožđa i vina; rizling, 2. Zaslađeno voće; kolač, poslastica (mn.), 3. Hrvatska glumica (Ana), ali i planina kod Travnika u BiH (najviši vrh: Kiselj / Kicelj, 1235 m), 4. Nagnječenost.
Drugi lik
BLA, BLA, ČA, JA, JA, JA, JA, MAL, NjA, NjA, NjE, RI, VA, VA, ZI, ZI
Vodoravno i okomito: 1. Primorska sorta grožđa i vina, nazvana po grčkom gradu Monemvasiji, 2. U matematici, promjenljiva veličina, 3. Trpljenje štete; gubljenje (mn.), 4. Naziv za jednu od sorti sitnih jabuka u podbiokovskom kraju (također, potencijalni naziv za gljivu koja raste na jablanovom panju).
Napomena: U slogovnom ovom kvadratu u svim poljima sporedne dijagonale nalazi se isti slog.
Autor: Jovan Nedić
7 коментара:
Odgonetke:
Prvi slogokvadrat
GRA--ŠE--VI--NA
ŠE--ĆER--LE--ME
VI---LE--NI--CA
NA--ME--CA--NOST
Drugi slogovni kvadrat
MAL-VA--ZI--JA
VA--RI--JA--BLA
ZI--JA-NJE--NJA
JA-BLA-NJA--ČA
Vlašar
Rješenja su tačna:
1) graševina, šećerleme, Vilenica, namecanost
2) malvazija, varijabla, zijanjenja, jablanjača
Mada u rječnicima tako piše, evo osvrta eksperta za vina.
GRAŠEVINA, vino koje se najviše pije u Hrvatskoj, ustvari je talijanski rizling (ima više vrsta rizlinga). Dosta se razlikuju kutjevačka, baranjska i iločka graševina.
MALVAZIJA se u nas 95 posto proizvodi u Istri, a nešto malo na jugu tzv. Dubrovačka malvazija. Naravno, nisu ni slične onoj grčkoj, po kojoj su dobile ime. Vinogradi u Istri postoje tik uz more npr. kod Novigrada ali i oni pod Ćićarijom oko Oprtlja ili Motovuna. Pero malvazijoljubac
Ovakvi komentari uvijek su dobrodošli jer nakon njih svi znamo više.
Ja nisam ekspert za vina, čak nisam ni ljubitelj vina, zapravo ga gotovo nikad ne pijem.
Koliko je meni poznato, u Baranji se ranije mogla čuti samo riječ "rizling", a "graševina" je uvezeni naziv.
Pero se potpisao kao "malvazijoljubac". Pomislio sam da je on izmislio tu riječ, ali nije. Pojavila se još 2012. godine u "Dnevniku vinopije": ovdje.
VILENICA je i kraška jama na putu Sežana-Lokev. U 18. i 19. veku je bila čeesta destinacija obilazaka evropskih krunisanih glava, dok je u novije vreme uređena pod organiazacijom Jamarskog društva Sežana, koje brine za jamu od 1960. Od 1980 u jami se održavaju literarne večeri slovenačkih literata, koji su 1987 prerasli u Evropske susrete pesnika i pisaca. Na susretima se dodeljuje sa strane Društva slovenačkih pesnika i pisaca Srednjeevropska literarna nagrada i priznanje Kristal Vilenice. Dobitnik nagrade Vilenica za 2023 je madžarski literata iz Vojvodine Otto Tolnai. U prošlosti su nagradu dobili među ostalima i Peter Handke, Milan Kundera, Olga Tokarczuk, Jan Skacel, Josip Osti, Dubravka Ugrešić, David Albahari.
Jama je inače otvorena i za turističke posete
Štefan Markovič
Još jedna lijepa i korisna dopuna.
Постави коментар