четвртак, 11. фебруар 2016.

ZA RAZGOVOR UZ KAFU

Ova slika EKK sove. koju šalje Miodrag Ivanišević, može da posluži kao ilustracija jednog posta za enigmatsko ćaskanje na razne teme.
Evo, za početak možemo da porazgovaramo na temu štampane i internetske enigmatike (sličnostima, razlikama, sadašnjosti, budućnosti,...).
Da li više volite "papirnu" ili  "monitorsku" enigmatiku?
Koje listove kupujete (pratite), koje ste kupovali, a sada ne kupujete?
(Ovo je eksperimentalni post, da vidimo da li ima zainteresovanih za razgovor o enigmatskim temama)

13 коментара:

Nedjeljko Nedić је рекао...

Ja sam izgleda prvi. Časopisi su mi u prednosti. Kupujem Kvizoramu,Feniks, Skandifeniks, Superfeniks, Superskandifenks, Kviskoteku, 101 i 50 skandi.Sastavljam za prvih pet navedenih.

Slavko Bovan је рекао...

Kupuješ i čuvaš?

Belirac је рекао...

Evo da se i ja priključim ne baš živahnom ćaskanju. Otkad sam počeo kupovati enigmatske listove, a tada sam išao u osnovnu školu, nisam bacio - ni jedan, tj. sve što sam dosad kupio (ili dobio) imam i danas. Doduše, nekad sam kupovao sve što je izlazilo, a sad sam to vrlo proredio...

Slavko Bovan је рекао...

Svojevremeno se sve kupovalo i čuvalo, ali sada su došla druga vremena.
Ako zanemarimo finansijsku krizu, onda su dva osnovna razloga što skoro svi pravimo selekciju na trafici:
1. Mnogoooo je listova (izdanja) pa je nemoguće sve pratiti.
2. Mnoooogooo je potpuno istih listova (Onih koji se razlikuju samo u imenu, a sadržaj je potpuno isti).

Slavko Bovan је рекао...

Imam osjećaj da je enigmatska ponuda na internetu znatno raznovrsnije. Mi koji smo "inficirani" enigmatikom davnih godina možemo samo da žalimo što mladi nikada neće imati priliku da se (u enigmatskim listovima) upoznaju sa bogatstvom vrsta i podvrsta koje su objavljivane u tzv. srećna vremena. Malo listova koji imaju kvalitetnu enigmatiku van šablona (skandinavka, slika i jedan "tematski pojam).

Koliko mogu da pratim, u Hrvatskoj je situacija nešto drugačija nego u Srbiji, ali...

Belirac је рекао...

Ja imam rubrike u "Feniksu" i "Skandi Feniksu" pa te listove već godinama dobivam od redakcije. "Feniks" izlazi svakih 14 dana, ima 100 stranica, od kojih 76 imaju enigmatski sadržaj. "Skandi Feniks" izlazi svakih sedam dana, ima 48 stranica, od kojih samo tri nisu enigmatske. Dakle, svake nedjelje / tjedna imam na raspolaganju 38 + 45 = 83 stranice enigmatskog sadržaja, što je 12 stranica dnevno. A nekad sam imao svakih sedam dana samo "Džepnu križaljku" sa 16 stranica malog formata...

Tonci M је рекао...

Evo i mene! Kupujem Kvizoramu,Kviskoteku i Feniks. Nekad (srednja škola) sam sve i rješavao (i pritom mislim doslovno sve: jedino što bi ostalo nepopunjeno je anagram neke osobe koju ne poznajem!), sada ih više kupujem da ih prolistam i rješavam tek zagonetke koje mi stvarno zapnu za oko. Više rješavam ljeti, i iz tog razloga mi je jako žao što Novi izazov nije opstao, on je bio idealan za plažu. Od internetske enigmatike, provjerim većinu naših blogova (Slavko, Zoran, Bane, Miroslav, Mladen, Mile) i dva vezana uz američke križaljke:
Rex Parker (NY Times) i Crossword Fiend (sva važnija izdanja američkih dnevnih novina, te najvažnije Internet križaljke). Za moj gušt, više volim držati papir u ruci nego gledati u ekran (pogotovo jer mi je ovo drugo posao, pa toga ionako imam dosta), ali cijenim utjecaj koji je Internet imao na popularizaciju enigmatike. Tu se mogu pronaći (i kod Slavka, a i drugdje!) najbolji radovi iz aktualnih časopisa, relevantne informacije o svim natjecanjima, originalni radovi koji možda nisu prikladni za tiskana izdanja, antologijski radovi sačuvani od zaborava u digitalnom obliku...Najvažnije od svega, Internet je interaktivan: velika je prednost moći usporediti svoje mišljenje o nekoj temi, bila to sitna zagonetka ili staje čitave enigmatike, s drugim zainteresiranim stranama. Da li mislim da će se prirodno stanište enigmatike preseliti iz tiska na bespuća interneta? U Hrvatskoj, ne u ovom desetljeću. U Americi, svi bitniji igrači već imaju svaku svoju križaljku i u tisku i u odgovarajućoj aplikaciji isti dan (s opaskom da je TImes uveo godišnju pretplatu, pa ih više ne downloadam). Možda je to prilika za nekog od urednika da bude pionir na ovim prostorima? :P

Mandrak је рекао...

Ne znam da li sam to nekada negde napisao, ali ja sam (bio) pasionirani čitalac svih mogućih časopisa od najranijeg detinjstva. Recimo, sećam se da sam 1997. godine kupovao 12 časopisa mesečno (od toga samo jedan enigmatski, Huper), a čitao sam i druge sa zakašnjenjem od oko mesec dana, kao Marićev Profil i Ilustrovanu politiku, jer se remitenda slivala u (odavno propalu) Fabriku omotnog papira i ambalaže (FOPA). Neki članovi moje porodice su tamo radili, pa su mi donosili primerke po narudžbini.

Sada ne kupujem nijedan. Zapravo, više me zanima staro od novog, pa sam se jednom učlanio u nišku gradsku biblioteku samo da bih čitao stare časopise (nažalost, nisu mi davali da iznosim tomove, iako ih 40 godina ljudska ruka nije pipnula, a neće ni narednih 400). Sve aktuelno što me interesuje mogu da nađem na internetu, a i moji omiljeni novinari su se već upokojili, tako da mislim da sam završio svoju romansu sa štampom.

Voleo bih kada bi postojalo neko enigmatsko izdanje zbog kojeg bi imalo smisla obaviti nekoliko vezanih operacija, kao: ustati iz kreveta, umiti se, oprati zube, otići do trafike, izvaditi novčanik, platiti, pregledavati usput... ali to što se može naći na trafici ne vredi toliko. Ja sam fan malog formata i kad porastem možda ću izdavati jedan džepni enigmatski list na 100 strana, makar ga niko ne kupovao. I tražiću štampariju koja ne koristi ofset, jer volim deblji papir (ako je još uvek igde u upotrebi). I tražiću da korice budu kartonske, da izgleda kao sveska. :)

Poštar mi u novije vreme donosi Feniks, tu obično popunim 10-15 %, i to da bih nešto naučio. Uglavnom ga proučavam kroz rešenja.

Slavko Bovan је рекао...

Očigledno ljudi nisu zainteresovani za ćaskanje. Valjda su navikli na sukobe i rasprave. Treba vremena da se priviknemo i na normalnu komunikaciju - ćaskanje uz kafu.

Slavko Bovan је рекао...

Doduše, možda "zadata" tema nije dovoljno inspirativna.

Nedjeljko Nedić је рекао...

Ja sam uvezao u tvrde korice sve Kviskoteke, Fenikse, 101 i 50 skandi. Kvizorama je počela izlaziti u ratu pa dosta brojeva nisam mogao kupiti, a Skandifeniks dajem prijateljima na odgonetanje.

Slavko Bovan је рекао...

Za budućnost enigmatike ne brinem!
Evo, kada smo 09.02. zabilježili čak 2144 otvaranja ovog bloga, mislio sam da će to biti teško dostići, a pokazatelji za današnji dan kazuju da su velike šanse da se prebaci taj broj.

Slavko Bovan је рекао...

Ipak nismo oborili rekord. Bilo je "svega" 2061 otvaranje.