U mojoj rodnoj kući slama se unosi u šest sati uveče nakon što se oglase crkvena zvona. Unoseći slamu, domaćin kaže: - Dobarveče, sretno vam Badnje veče! A ukućani mu odgovaraju: - Živ i zdrav bio!
KORINĐANJE Na internetu ovo piše: Na Badnje veče deca idu po selu od kuće do kuće u „korinđanje”, te pred svakom kućom pevaju [...]. Domaćica ih daruje obično suvim šljivama, orasima, jabukama ili novcem.
U Hercegovini nismao imali taj običaj, ali jesmo u Kikindi. Doduše, ove godine korinđanje je svedeno na minimum (zbog poznate situacije) ali imali smo jednog važnog korinđaša. Došao je Luka. Nismo ga baš dobro razumjeli (koju je pjesmu otpjevao) ali od babe je dobio lijep poklon.
Luku čekamo i sutra, a roditelji ako hoće mogu i oni doći. (ha-ha). Treba i deda da se isprsi s poklonom.
Ja se ne sjećam svih detalja vezanih za proslavu Badnjeg dana, ali sjećam se da je pok. ćaća išao rano ujutro u ogra(e)du (vlastita ograđena šuma) da donese Badnjak. Badnjak je onda stavljen ispred kuće, a kasnije se unosio u vatrenicu koja je bila posuta bijelom slamom (slama od pšenice). Svi prisutni ukućani su učestvovali u unošenju Badnjaka. U vatrenici se peklo janje na ražnju, koje se, kada bude gotovo, nije smjelo načeti i jesti prije nego nastupi Božić, odnosno tek poslije 24.00 sata. Mi, djeca, smo bili budni i čekali da probamo ZAPINJAČ...
Božo, izgleda da ovaj naziv nije široko rasprostranjen. Kod nas u Dalmatinskoj Bukovici (Obrovac, Benkovac) ga koristimo. https://www.agroklub.com/stocarstvo/za-mene-su-plodovi-mora-kad-janjac-upadne-u-more-pokrenuta-zastita-dalmatinske-janjetine/52745/
Vidim sada da je zapinjač zabilježen i u Rječniku SANU.
15 коментара:
Hvala, Miloše.
Uzvraćam istom mjerom.
Srećno i tebi i svima koji slave.
Pridružujem se čestitkama!
Čestitka i sa moje strane.
Hvala! Sretno i tebi!
Sretno Badnje veče svima koji obilježavaju Božić po julijanskom kalendaru!
BADNJI DAN I BADNJE VEČE
Badnji dan i Badnje veče
nek k'o mirna rijeka teče
Nek toplina svuda vlada
nek se budi ljubav, nada
Nek je mir u svakoj duši
nek ništa ne steže, guši
Nek hrastove gore grane
neka radost ta ne stane
Jer Spasilac naš se rađa
od svih zala oslobađa
Treperimo od miline,
sjećamo se te pećine
Oko Hrista sve se vrti
spasiće nas on od smrti
On je naša radost nada
đavola će on da svlada
Život sa njim biće vječan
i k'o voda bistar,tečan
Badnjak je temeljac kamen
naša svjetlost i naš plamen
Sav treperim poput lista
datum je rođenja Hrista
Slava njemu Sinu, Ocu
dajte na sto vina bocu
Neka Hristov dan se slavi
datum to je onaj pravi!
ČESTITKA IZ LJUBLJANE.
Pridružujem se čestitkama,odlično Gojko.
U mojoj rodnoj kući slama se unosi u šest sati uveče nakon što se oglase crkvena zvona. Unoseći slamu, domaćin kaže:
- Dobarveče, sretno vam Badnje veče!
A ukućani mu odgovaraju:
- Živ i zdrav bio!
KORINĐANJE
Na internetu ovo piše: Na Badnje veče deca idu po selu od kuće do kuće u „korinđanje”, te pred svakom kućom pevaju [...]. Domaćica ih daruje obično suvim šljivama, orasima, jabukama ili novcem.
U Hercegovini nismao imali taj običaj, ali jesmo u Kikindi. Doduše, ove godine korinđanje je svedeno na minimum (zbog poznate situacije) ali imali smo jednog važnog korinđaša. Došao je Luka. Nismo ga baš dobro razumjeli (koju je pjesmu otpjevao) ali od babe je dobio lijep poklon.
Luku čekamo i sutra, a roditelji ako hoće mogu i oni doći. (ha-ha). Treba i deda da se isprsi s poklonom.
Ja se ne sjećam svih detalja vezanih za proslavu Badnjeg dana, ali sjećam se da je pok. ćaća išao rano ujutro u ogra(e)du (vlastita ograđena šuma) da donese Badnjak.
Badnjak je onda stavljen ispred kuće, a kasnije se unosio u vatrenicu koja je bila posuta bijelom slamom (slama od pšenice). Svi prisutni ukućani su učestvovali u unošenju Badnjaka.
U vatrenici se peklo janje na ražnju, koje se, kada bude gotovo, nije smjelo načeti i jesti prije nego nastupi Božić, odnosno tek poslije 24.00 sata. Mi, djeca, smo bili budni i čekali da probamo ZAPINJAČ...
Zdravko,prvi put čujem da se špinjetak zove zapinjač.Sad sam pokušavao na guglu naći,i nađem na Jezikoslovcu--jagnjeća koljenica.
U mom rodnom selu na Badnje veče nosi se vertep. Pogledajte članak o tome objavljen na ovom blogu 7. I. 2013. godine: vertep u Bolmanu.
Božo, izgleda da ovaj naziv nije široko rasprostranjen.
Kod nas u Dalmatinskoj Bukovici (Obrovac, Benkovac) ga koristimo.
https://www.agroklub.com/stocarstvo/za-mene-su-plodovi-mora-kad-janjac-upadne-u-more-pokrenuta-zastita-dalmatinske-janjetine/52745/
Vidim sada da je zapinjač zabilježen i u Rječniku SANU.
U Bolmanu se vertep nosio i večeras. Pogledajte slike OVDJE.
Постави коментар