петак, 31. јул 2015.

DIREKTNO UKLJUČENJE

Veselo društvo u Mostaru: Irena, Pero i Goran Galogaža, Jovan Nedić, Ilija Ozdanovac, Ibro Memić i James. (Foto: Josip Dubrović)

DANAS U MOSTARU

Ibro Memić, Ilija Ozdanovac i Jovan Nedić
I Josip je tu

NOSTALGIJA (473)




Piše: Štefan Markovič
Žepne križanke (Džepne ukrštenice) je naziv enigmatskog časopisa, kojeg prvi broj je izašao 1.2.1996. Izdavač Housing Design d.o.o., Ljubljana je bio u to vreme više poznat kao softver kompanija, koja je radila programe za upotrebu u privredi. Glavni urednik Blaž Jemec, dok su autori skandinavki uglavnom Bojan Arko i Beno Fijauš, a ostali radovi su nepotpisani. 24 stranice omanjeg formata u zeleno žutoj boji,  fotosi crnobeli. U to vreme je to bio jedan od retkih enigmatskih časopisa u Sloveniji, koji je bio u potpunosti štampani u boji. Časopis je izlazio tronedeljno, a izašlo je samo par brojeva.

ZRNCA (876)

Autor: Gojko Mandić

KOD ADNANA U GOSTIMA

Adnan, Josip, Ilija i PIVO

Jovan, Josip, Ilija i IVO.

EK "KIKINDA" NA PUTU ZA ŠIROKI

Caffe za prave enigmate

Bibo i Ilija
Prva stanica

Pronađite ludaju!

EK "KIKINDA" NA TELEVIZIJI

Kikindaska televizija "Rubin" u utorak je emitovala prilog o EK "Kikinda", sa posebnim osvrtom na konkurs "Dani ludaje". Javljaju mi da je prilog bio dobar. Treba koristiti svaku priliku za promociju enigmatike i enigmata.

REBUSANJE (1656)


MARKA ZA BRANKA

Piše: Štefan Markovič
Prilikom zadnjeg susreta u Kranju  (vidi: OVDE) Branko Milovanović mi je pokazao marku nizozemske pošte sa njegovim likom. Priča je u tome, da je ne znam kako došlo do kontakta s Dankom Kujundžićem, enigmatom iz Zenice, koji sada živi u Nizozemskoj. Kujundžić ga je zamolio za Brankovu knjigu, on mu je prosledio, a za uzavrat gospodin Kujundžić se mu zahvalio sa izradom lične marke nizozemske pošte.

TAPŠANJE (378)

Danas rođendan slavi Branko Milovanović iz Ljubljane. Čestitam!

ANAGRAMIRANJE (1798)

Autor: Ljubica Bilalović

четвртак, 30. јул 2015.

ZRNCA (875)

Autor: Gojko Mandić

EK "KIKINDA" U NEVESINJU


Odmor blagotvorno deluje!
Sve ide po zacrtanom planu.
Danas lagana šetnja po Nevesinju, i prilika da se "prošeta" i majica EKK po tzv. Srednoj ulici (Pješačka zona + zona kafića i restorana).
Sa interneta o građevini iza mene: Nevesinjska sat ili sahat-kula se nalazi u samom centru Nevesinja i nacionalni je spomenik Bosne i Hercegovine. Sat-kula je visoka oko šesnaest metara i sagradena je prije 1664. godine, kada je ove krajeve pohodio i o njima pisao poznati putopisac Evlija Čelebija. Sam Evlija Čelebija kaže da se svi gradski mujezini ravnaju po ovom satu i uče ezan pet puta u određeno vrijeme.


Važno obaveštenje- Lokalni broj telefona mi je 387-66-360-052.
(Pošto sam ubacivanjem ovog broja potpuno pobrkao imenik, trebaće bi izvesno vreme da se javim svima kojima treba da se javim)

REBUSANJE (1655)


OLIMPIJSKI KVIZ

Prošle godine u Nevesinju
Najavljen je Olimpijski kviz, koji se održava u okviru Nevesinjske olimpijade.
Vidi: OVDE
Kvalifikacije su 10.08. a finale 13.08.
(Datumi mi se ne uklapaju u planirani raspored odmora, ali postoje šanse da se i ove godine okušam u kvalifikacijama)

REČ PO RIJEČ (961)



ŠIROKI BRIJEG

Široki Brijeg je grad u Bosni i Hercegovini, sedište Zapadnohercegovačkog kantona. Smešten uz reku Lišticu, dvadesetak kilometara zapadno od Mostara i u njemu živi oko 7.000 stanovnika. Stanovnici nazivaju grad obično Široki Brig ili samo Široki. Cela opština Široki Brijeg broji oko 27.000 stanovnika.
Na mestu današnjeg Širokog Brijega je bila gusto naseljena u ilirsko vreme, što potvrđuju brojni ostaci iz tog doba. U srednjem veku bazilika u Mokrom rušena je i podizana. U njezinoj je blizini nekropola sa stećcima, a ima ih i drugdje. Oni brojnošću i veličinom navode na zaključak da je ovaj kraj od XII do XV vijeka bio gusto naseljen i bogat. Iz tog vremena u selu Kočerinu sačuvao se najduži natpis na stećcima pisan bosančicom, poznat pod imenom Kočerinska ploča.  Obeležavala je grob velikaša Vignja Miloševića, koji je preminuo 1404. Sredinom druge polovine XV. veka grad dolazi pod Osmanlije, što rezultira  proređivanjem broja stanovnika, koji se u glavnom zadržavaju na brdskim, seoskim područjima. Od dolaska Osmanlija pa do sredine XIX. veka ovo područje je skoro potpuno odsečeno od zbivanja u okolnim područjima. Novija istorija Širokog Brijega počinje sa izgradnjom samostana 1846. godine i sa njegovim delovanjem. Samostan se postavlja kao duhovno, versko i privredno središte područja. Današnji grad se počeo formirati početkom XX. veka oko vodenice Ćemer, pa se u to doba tako naziva i sam grad. Nakon povezivanja sa Mostarom grad dobija ime Lištica, po obližnjoj reci, iako je službeni naziv grada bio sve do 1952. godine Široki Brijeg. Tada se naziv grada i formalno menja u Lištica. Raspadom nekadašnje države grad dobiva nazad staro ime Široki Brijeg. Grad se danas uglavnom prepoznaje van Hercegovine po košarkaškom klubu Široki, kao prvaku Bosne i Hercegovine i učesniku Jadranske lige.
(Prilog: Štefan Markovič)

TEMATSKI KVADRAT

Od slova: A, A, A, A, A, A, M, M, M, R, R, R, R, S, U, U, sastavite dve evropske i dve azijske reke, te ih smestite u kagični kvadrat 4x4.
Autor: Luka Pavičić

ANAGRAMIRANJE (1797)

Autor: Mesud Malkoč

среда, 29. јул 2015.

EK KIKINDA U NEVESINJU

Nevesinje

Beograd
Danas je održan kratak sastanak članova EK "Kikinda" u Beogradu, a u Nevesinju. Dragiša Cetić i vaš izveštač, susreli su se u restoranu "Beograd" u Nevesinju (Foto: Najbolja od svih žena). Dogovorili smo se o planu za Široki Brijeg (subota i nedelja).

BRITANSKI LIST



Piše: Štefan Markovič
Britanska, engleska enigmatska revija Puzzle selection na 100 stranica donosi mnoštvo različitih zagonetki, od klasičnih mrežastih, sudokua, pa do zagonetki, koje retko srećemo u enigmatici.
Kao primer dajem zagonetku, koju nazivaju »STEPPING UP«, u slobodnom prevodu »penjati se stepenicama«. Dvadesetosam četveroslovnih reči, kao odgovore na postavljena pitanja, potrebno je složiti u lik uvek po istom pravilu. Prvo slovo ide u kvadrat sa brojem, drugo iznad toga kvadrata, treće desno od njega i poslednje levo od njega. Pri tome slovne kombinacije, koje nastaju u pojedinačnim redovima nemaju značaj, pomen

ZRNCA (874)

Autor: Gojko Mandić
ANAGRAM
Šta se čita
u POSTELJI
pitaju me
prijatelji.

REBUSANJE (1654)

Autor: Ilija Ozdanovac

REČ PO RIJEČ (960)



DžUKELA

Odomaćeni način na koji se najbolje opisuje obični, seoski pas mešanac, bez poznatog i priznatog porekla ili pedigrea,  iako se to može sagledavati i u pogrdnom obliku, ali tada je to "onaj koji se odlikuje lošim oobinama, onaj koji postupa kao nitkov ili nevaljalac (...”prava si džukela”...) Pored džukele, uobičajeni izrazi su i pseto i džukac.
Naziv džukela , najverojatnije, dolazi od arapske reči guhala i turske cuhela, kao i romskog naziva za psa,"džukel".
(Prilog: Ilija Ozdanovac)