Enigmatski klub „Kikinda“, po dvanaesti put, raspisuje tradicionalni sastavljački konkurs „Enigmatski Dani ludaje“ u tri discipline:
UKRŠTENICA
Sastavite ukrštenicu na zadati lik. Ukrštenicu NE treba opisivati, ali treba obavezno navesti izvore za manje poznate pojmove. Svako slovo donosi određen broj bodova. Plasman će biti određen sabiranjem bodova svih upisanih slova. Bodovanje slova: 1. A, E, I, O, R, T; 2. K, L, N, P, S, U; 3. C, Ć, DŽ, Đ, J, M; 4. B, Č, D, G, H, V; 5. F, LJ, NJ, Š, Z, Ž.
VAŽNO: Da bi ukrštenica bila vrednovana mora zadovoljiti sve uobičajene standarde, svi pojmovi moraju biti prihvatljivi za redakcije enigmatskih listova. Skraćenice od tri i više slova nisu dozvoljene.
U prvoj fazi dobiće se lista od 15 ukrštenica koje su sakupile najveći broj bodova, te će najbolja biti vrednovana s 15 bodova a petnaesta će dobiti jedan bod. Nakon toga, sudije će svakoj od tih 15 ukrštenica davati ocene od 1 (slaba) do 10 (odlična) na osnovu kvaliteta (rešivost, lepota reči, kombinacija,…).
ANAGRAM
Sastavite čist anagram od:
DVESTA GODINA OD ROĐENJA SVETOZARA MILETIĆA
(37 slova)
REBUS
Sastavite rebus (klasičan sa slikama) sa rešenjem do 26 slova, s tim da u POSTAVCI (na slikama) uvrstite makar jedan od ponuđenih pojmova: DIVAN, KARNIŠA, KAUČ, KOMODA, KVAKA, LAMINAT, LUSTER, REGAL, SUDOPERA, ŠARKA, ŠPORET, TABURE, TEPIH, UTIKAČ i ZAVESA Zadati pojmovi mogu biti u bilo kom obliku (jednina, množina, padež). U postavci rebusa dozvoljena su najviše dva dodata (dopisana) slova. Rebuse ne treba crtati. Dovoljno je poslati samo ideju, ali pri sastavljanju treba voditi računa o načinu prezentacije rebusa.
Propozicije:
1. Pravo učešća imaju svi koji žele, sa najviše po 3 rada za svaku disciplinu (dakle 3 x 3). Možete poslati i više radova, a naknadno odabrati one koji idu u konkurenciju.
2. Sastavi se potpisuju punim imenom i prezimenom autora.
3. Radovi se sastavljaju na srpskom jeziku (ekavica, fonetsko pisanje stranih imena).
4. Ranije objavljeni rebusi biće eliminisani pre žiriranja.
5. Radovi se šalju na adrese: slavkobovan@yahoo.co.uk ili slavkobovan@gmail.com
6. Rok za slanje radova: 15.07.2026. do 24 sata.
7. Radovi će biti šifrovani, te će pod šifrom biti ponuđeni sudijama na žiriranje.
7. Sudije će svaki rad u konkurenciji oceniti ocenom od 1 do 10.
NAGRADE: Za svaku disciplinu pobednik će dobiti pehar i novčanu nagradu – po 5000 dinara. Još nekoliko kvalitetnih sastava biće nagrađeno drugim prigodnim nagradama.
Kikinda, 10.05.2026.
Predsedništvo EK “Kikinda”


47 коментара:
Nema dangubljenja!!!
Izvolite!
Prvi učesnik je Aljoša Vuković, Šibenik
2. Slavko Bovan, Kikinda (van konkurencije)
Pazite na bodovanje slova. Nije isto kao prošlih godine. Mreža ukrštenice je takođe nova.
3. Gojko Mandić, Banja Luka
Kad pre najava i kad pre radovi?
'Ajde neka je sa srećom svima!
Gvožđe se kuje dok je vruće.
4. Zdenko Capan, Karlovac
Ukrštenica. Sad je slovo Č upisano kod 4 i 5 bodova, a nema slova Z.
Vojko Maksimčuk
Ispravljeno je. Radoja je prvi zapazio moj propust.
Da, namjerno su slova DŽ i Đ "degradirana".
Objava na blogu B. Nikića. Hvala!
5. Ilija Ozdanovac, Privlaka
Objava na sajtu ESS. Hvala!
Objava na blogu B. Modrića. Hvala.
6. Miodrag Bata Babović, Beograd
(sastavio ukrštenicu, a piše mi da ukrštenicu nije sastavio četrdesetak godina, od svoje desete godine kada je pravio ukrštenice radi uveseljavanja roditelja).
Da ponovim (imao sam dva sličn pitanja). Može se učestvovati u jednoj, dve ili tri discipline. Može se poslati samo jedan rad (anagram, rebus ili ukrštenica) ili npr. 2437 radova od kojih će autor naknadno odabrati najviše po tri za svaku disciplinu.
Hteo sam da se okušam još jednom u sastavljanju ukrštenih reči, sada kad sam bliži 55. nego 50. godini života.
Objava na blogu N. Nedića. Hvala!
7. Mihajlo Džudžar, Ruski Krstur
8. Branislav Nikić, Požarevac
9. Dejan Minić, Leskovac
10. Zlatko Tomljenović, Zagreb
Prvih 10 učesnika
1. Miodrag Bata Babović, Beograd
2. Slavko Bovan, Kikinda (van konkurencije)
3. Zdenko Capan, Karlovac
4. Mihajlo Džudžar, Ruski Krstur
5. Gojko Mandić, Banja Luka
6. Dejan Minić, Leskovac
7. Branislav Nikić, Požarevac
8. Ilija Ozdanovac, Privlaka
9. Zlatko Tomljenović, Zagreb
10. Aljoša Vuković, Šibenik
Ide sve prilično dobro. Najviše je stiglo rebusa, ali imamo već dvije ukrštenice.
11. Riza Bërbatovci, Gnjilane
Mala ispravka, ne Gnjilane nego Lipljan. :) Iz Gnjilana je dr. Zijadin Hasani.
Pardon!
11. Riza Bërbatovci, Lipljan
Da li neko može da napravi mrežu ukrštenice sa utomatskim sabiranjem bodova? Mnogima bi to pomoglo, a naročito kontroloru.
Gledam što sam napravio od svoje križaljke. Otprilike 1/4 je gotovo. Dovoljno da mogu razmisliti koja je svrha svega ovog.
Da se naprave križaljke / ukrštenice da ispune maksimalni broj poena. Ili da imamo riječi sa AU, OU, itd.
Svrha je napraviti balans. U prvoj fazi treba ući među 15 koje će imati dovoljan broj bodova, a onda biti bolji (enigmatski bolji) od ostalih 14.
Ja bih (da se takmičim) pravio ukrštenicu s lijepim riječima, pa koliko dobacim (bodovno).
Ja sam na tom putu, iako ođe vani puše baš dosta, pa ćemo viđeti.
12. Boris Babič, Crikvenica
13. Luka Pavičić, Split
14. Nenad Savić, Beograd
Ne bi bilo loše da uz ukrštenicu pošaljete i broj bodova koje ste nakupili. Nije obaveza, svakako će se sve provjeravati, ali nije višak :)
Poslao sam bodove.
Stigli bodovi za obe ukrštenice. Sasvim dobro se popunjavaju folderi s anagramima, rebusima i ukrštenicama.
15. Nataša Štimac, Sremska Mitrovica
16. Branko Milovanović, Ljubljana
17. Rade Goljović, Baljevac
18. Krešimir Majetić, Jastrebarsko
19. Antun Jurić, Adžamovci
20. Nedjeljko Nedić, Ugljara
Prvih 20 učesnika
1. Boris Babič, Crikvenica
2. Miodrag Bata Babović, Beograd
3. Riza Bërbatovci, Lipljan
4. Slavko Bovan, Kikinda (van konkurencije)
5. Zdenko Capan, Karlovac
6. Mihajlo Džudžar, Ruski Krstur
7. Rade Goljović, Baljevac
8. Antun Jurić, Adžamovci
9. Krešimir Majetić, Jastrebarsko
10. Gojko Mandić, Banja Luka
11. Branko Milovanović, Ljubljana
12. Dejan Minić, Leskovac
13. Nedjeljko Nedić, Ugljara
14. Branislav Nikić, Požarevac
15. Ilija Ozdanovac, Privlaka
16. Luka Pavičić, Split
17. Nenad Savić, Beograd
18. Nataša Štimac, Sremska Mitrovica
19. Zlatko Tomljenović, Zagreb
20. Aljoša Vuković, Šibenik
21. Zoran Tacić, Resnik
22. Tonći Kulić, Sarajevo
23. Predrag Grbić, Prijepolje
Zdravo Slavko.
Ja malo kasnim, ali ću poslati radove uskoro.
Ne znam da li ti je neko poslao automatsko sabiranje?
Ja sam malopre uspeo da rešim taj zadatak 🙂 i mogu ti ga poslati (ako ti još uvek treba?).
Pišem tu, da bi videli i ostali (kojima ćeš ti slati🙂).
Pozdrav svima, a tebi i ekipi puno uspešan natecaj!
Постави коментар