четвртак, 17. септембар 2020.

KLJUČ U RUKE

E-mail poruke sa rješenjima sam dobio ovim redom:

21:10 - Radoja Racanović

21:55 – Luka Pavičić

22:09 – Marko Mihaljević

22:12 – Svetlana Jorgaćijević

23:19 – Slavko Bovan

Sve detalje ćete naći OVDJE.

RJEŠENJE – originalna autorova verzija.

U najkraćem – čestitke i hvala za učešće. Odvojiti vrijeme za zahtjevan zadatak u zakazano vrijeme, ostaviti druge aktivnosti i planove, prihvatiti rizik razočarenja i frustracije... lijepo od svih.

Zadatak, odnosno sam koncept, jeste zahtjevan. Treba naći početak, nastaviti, ne odustati frustriran što se ne možeš sjetiti nečeg poznatog (ako vjeruješ autoru). Zahtjevno je i za autora, valja obezbjediti ono što rješavač treba i istovremeno napraviti solidan rad. Vrijednost ove „korona enigmatike“ je u testiranju i, nadam se, usvajanju prakse virtualnog druženja, istraživanju novih mogućnosti, kombiniranju nove tehnologije i klasične enigmatike, a i promoviranju kriterija poznatosti pojmova uvrštenih u križaljku, složenosti strukture pojmova, prisustva nefrekventnih slova...

Ključ je bio upravo u KLJUČ-u. Ne mislim da postoji druga opcija sa nefrekventnim slovom na drugoj i četvrtoj poziciji. Sintagma se nameće, KLJUČ U RUKE je zaista svakodnevni izraz za kompletan rad na izgradnji kuće, stana i sl, ... može i za ovaj zadatak, prijatelji blogeri su dobili sve gotovo, hvala im za pomoć, ja sam uradio šta sam mogao. Prvih pet slova te sintagme se ukršta sa 4 vodoravne sintagme i jednim devetoslovom. Od tih pet slova tu su LJ, Č, i dva U, što olakšava otkrivanje ukrštenih vodoravnih pojmova. Ako u budućim radovima za ovaj koncept bude obezbjeđen ovakav start smatraću ih vrlo uspješnim. Ostaje nam pitanje kako pomoći rješavaču poslije starta. Opet je na autoru da proba uklopiti kakvu samoglasničku ili veću suglasničku skupinu, nefrekventno slovo, još sintagmi... Šta ako mu to ne polazi za rukom, nekad su kombinacije takve... Ne vidim nikakve nove mogućnosti grafičkog (bojom i sl) pomaganja, ostaje upisivanje slova gdje je jedina „logika“ procjena autora zadatka. Sudeći po nekim reakcijama danas (oprostite mi Dragiša i Slavko) nisam se proslavio u tom dijelu.  Obranjiva je logika da se uvijek upišu (da li odmah?) slova u jednoslovima, dvoslovima i nepoznatim (opskurne kratice i sl) troslovima. Eventualne manje poznate riječi bi ipak trebale biti rješive ako se međusobno ne ukrštaju. Upisivanje slova može ići po fazama, najprije 5 pa za pola sata još 5 itd. Tehnički to nije nikakav problem i ima smisla ako nas istinski zanima poredak rješavača, odnosno ako želimo da svi riješe, ali da se vidi kada i sa koliko pomoći je zadatak riješen.  Postojanje mogućnosti različitih rješenja (redovno je to van glavne kombinacije) je neizbježna mana, ali i vrlina koncepta. Mana je zato što se stvar komplicira ako uvtrđujemo poredak (jednostavno je reći da je obaveza rješavača da nađe „najbolju opciju“, no znamo mi vrlo dobro koliko je relativno to „najbolje“). Vrlina je zato što će rješavač/sastavljač možda naći bolju opciju nego što je originalna autorova, zanimljivo je vidjeti kreativnost na djelu, uporediti ih sve... Rješenje je u opuštenom pristupu, svi su pobjednici... utvrdićemo vremena i ponuđena rješenja, hobistima dovoljno.

Ako ima volje za nastavak spreman sam tehnički pripremiti radove drugih autora... može i na neki drugi format, ovaj se sam nametnuo razvojem lijepe kombinacije. Nadam se da nećemo KLJUČ U BRAVU. A da koncept nazovemo KLJUČ U RUKE, rješavač dobije upotrebljiv ključ ali to je samo početak, tako je i sa kućom, valja je popuniti, namjestiti, uživati u njoj.

Hajrudin Hodžić

10 коментара:

Slavko Bovan је рекао...

Opa. Skoro tačno.
Zapravo - tačno. Ono EST je očigledno moja greška u kucanju a ono CIO bih u normalnim okolnostima uvijek stavio, ali sam bio u zabludi da je CIO pridjev :)

Ovo sam rješavao jednim okom, jer sam imao neke neodložne obaveze u vezi enigmatske saradnje. Istovremeno sam radio i jedno i drugo. Tapšem sebe po ramenu jer sam se uspio izboriti.

Hajro, ovo jeste interesantno (znam neke koji su rekreativno rješavali) ali evo ti jedan žuti karton. Naime, naveo si neka rijetka slova kojih nema u ukrštenici. Ubih se tražeći način gdje ih udjenuti.

Hajro је рекао...

Ja sam naveo koja slova se (po Nedjeljkovom stavu) tretiraju kao nefrekventna, nisam rekao da su zastupljena u mreži. Tamno žutim su označena polja gdje su neka od tih sa Nedjeljkovog spiska nefrekventnih. Dakle, batali žuti karton znog žutih polja, dobro je da nisam pogriješio sa označavanjem dijagonalno susjednih suglasnika, dobio bih crveni karton.

Mnogi su krenuli kasnije, radili i druge stvari, neki samo pokušali... važno je da istražujemo, testiramo, radimo nešto zajedno...

CIO jeste pridjev, a ja ga ne izbrojih, može žućkasti karton za to.

Slavko Bovan је рекао...

Povukla me atmosfera :)
Obično mašu žutim kartonima razni posmatrači koji se frljaju žutim i crvenim kartoniima kojima "nagrađuju" one koji nešto rade. Kartone sigurno neće dobiti oni koji ič ne učine (ne mrdaju ni prstom).

Opušteno, ali morao sam, jer i ti imaš običaj da kritikuješ organizatore takmičenja jer nisu precizirali pravila. Dakle, nisi precizirao pravila (za ČDŽĐ...)

Evo, za dan-dva će objavljivanje rezultata za Dane ludaje. Ne sumnjam da ću dobiti pokoji karton, a i sudije da se pripreme.

Slavko Bovan је рекао...

Ako ćemo u obzir uzeti i stav blogogazde - zahvalan sam ti jer si obogatio sadržaj TIO.

Uzgred rečeno, u 9.00 će jedan zanimljiv nagradni zadatak. Autor je Miroslav Živković.

Mandrak је рекао...

Č i Š su generalno frekventna slova, a našla su se na spisku, dok npr. nefrekventnih F i H nema. Kao rekreativni rešavač, ja sam pretpostavio da sva pobrojana slova treba da budu upotrebljena i ostao je jedan ćošak koji nije bilo moguće dovršiti.
Zaista mi nije jasno zbog čega se u opcijama spominju Đ, Ć i DŽ, a ako se spisak odnosi SAMO na ovu križaljku, nefrekventna slova su npr. M i G (tj. javljaju se ređe nego Ž i Š) dok je Č otprilike 6. ili 7. suglasnik po frekventnosti!

Meni nije bilo teško da defišrujem sintagme, zapravo, može se reći da je to bio najlakši deo posla. Opcija 5 nije bila od pomoći jer sam sva slova već imao, osim što sam varirao P kod pokvarenosti - jer sam od tog pojma odustao da bih imao ORIĆ, a ne orač (računajući, jelte, da i ć negde mora da se nađe). Tu nije mogla podmirenost jer sa ć ispod ide kaćun, pa sam probao sa raspirenost... i otprilike tada sam odustao, jer sam mislio da u preostala 2 polja sa retkim slovima nužno idu Đ i DŽ. Našao sam neku glupost SKEDŽA, ali to nije moglo da se rekontruiše, ponajviše zbog strukture reči ZINAIDA (ne znam nijednu drugu, a ne znam ni petoslov sa završnim DŽ i početnim D).

Marko Mihaljević је рекао...

Zadatak nije bio težak ali je trebao napisati da nisu sva nefrekventna slova s listi upotrebljena u križaljčicu. Ja sam zbog toga lijevi ćošak ostavio neispunjen. Kombinirao sam s krađa i Ilidžani. Pretpostavio sam da nije uvrstio sva slova s nefrekventne liste, ali mi je to bilo glupasto kad ih je već nabrojao.
CIO nisam upisao jer je pisalo da nema pridjeva, a CIA je kratica.

Uz Zinaidu tu mi je jedino padalo na pamet "zaseoci"

Pozdrav
od Marka

Svetlana је рекао...

Za spisak nefrekventnih slova možete da "krivite" mene. :D
Pre dve nedelje, kada je Hajro uveo zlatna (tamnožuta) polja kod osmica (takmičenja, koje se održava svake nedelje u 17:00 na njegovom blogu), zamolila sam ga da napiše koja slova dolaze u obzir i od tada ih on redovno navodi kod svakog zadatka.

Luka је рекао...

U propozicijama piše:

OPCIJA 3 - dodana tamnožuta boja u 10 polja polja sa nefrekventnim slovima (Č, Ć, Đ, Dž, LJ, NJ, Š, Ž)

Dakle, ima 10 polja, a 8 "nefrekventnih" slova, što znači da se barem "dva" moraju ponavljati. Nadalje dotična slova su pobrojana u zagradi, što ne znači da se sva moraju iskoristiti. Tako sam ja shvatio, te se nisam opterećivao iskoristivošću svih slova!

Mandrak је рекао...

Ja sam ukazao na propoziciju koja objektivno nije dobro definisana, ali ako su je ostali učesnici i ovako razumeli, nemam ništa protiv da i ubuduće stoji takva sugestija.
Objasnio sam već da navedeni spisak ni generalno, ni u konkretnom slučaju ne odgovara poretku učestalosti. Generalno, Č ne može da stoji čak ni u zagradi (a za eventualne učesnike koji ne znaji šta su nefrekventna slova valjalp je sastaviti tačan i iscrpan spisak), a konkretno, ovde je Č vrlo frekventno tj. javlja se češće od bar 10 suglasnika. Dakle, propozicija je logički neadekvatna, mada ne sumnjam da ima veleumova kojima je intuitivno savršeno logična. :)

Uzgred, Marko je u pravu: umesto Zinaide (i Zoraide) tu teorijski može neka množina tipa zaseoci i zevaoci, no to sam odmah odbacio iz uverenja da se vodoravni pojam mora završavati sa Đ ili Dž.

Hajro је рекао...

Hvala na komentarima, slažem se sa svim gore napisanim. Evo šta bih dodao:

- Naravno da volim komentirati nešto što me zanima i gdje vidim mogućnosti za unapređenje. Zato sam zahvalan na kritikama na moj rad, vode ka unapređenju.

- Propustio sam da preciziram oko nefrekventnih slova, ne smije biti mjesta za različita tumačenja. Pitanje je da li je dovoljno reći da je naveden samo spisak slova koja se generalno tretiraju kao nefrekventna ili je bolje nabrojati ona koja su u toj mreži, slično kao što je nabrojano da nema glagola, pridjeva i sl. Lako za ispraviti sljedeći put.

- Slažem se da su Č i Š frekventnija od F i H. Bilo mi je na pameti nekakvo kolor kodiranje po kriterijima (vrijednosti slova) slično kao u kvizovki, no bilo bi prešareno i zbunjujuće... možda vrijedi pokušati. Nedjeljkov popis nefrekventnih slova je lako objasniti i zapamtiti – sva složena slova i sva slova sa kvačicama. Idemo smisliti kako bismo usavršili ovaj dio koncepta, označili F i H, izbacili iz te igre Č i Š, možda još ponešto.

- Bilo je očekivano da će sintagme biti otkrivene relativno brzo, a da će problema biti kasnije. Nešto iskustva postoji od proljetos kad je koncept testiran uz pomoć ekipe u Zagrebu (Boris, Vlado, Ivan i Zdenko, plus Ejub u Sarajevu). Dodatna slova su odabrana u želji da se pomogne onima koji su zapeli na samom početku, slažem se da tu treba primijeniti drugu logiku, pomoći i onima koji se bore sa uglovima gdje je bezbroj opcija ... Vjerujem da je rješenje u dodavanju slova svakih 15 minuta, pola sata ili slično... Pretpostavljam da rješavanje ide uz TV i slično.

- Pitanje više mogućih opcija ne vidim kao problem... osim ako smrtno ozbiljno shvatamo ovo naše druželjubivo natjecanje/takmičenje. Moguće su situacije kad je nemoguće objektivizirati šta je bolje. Vjerujem da je prisutna ležernost najbolji pristup, naravno, uz peglanje svih nesavršenstava... idemo dalje, rado ću korigirati stvari, sudjelovati u sličnom rješavanju drugdje, uraditi tehnički dio za nečiji prilog...

- Jedna od opcija koje sam odbacio je zadatak koji bi sadržavao samo glavnu kombinaciju, dakle ne bi bilo pravougaone mreže već nedovršena kombinacija, zanimljiva za rješavanje. Svi znamo da je u sastavljanju počesto teže završiti uglove nego postaviti izvrsnu početnu kombinaciju. Sve rezultira kraćim riječima, manje poznatim pojmovima i slično. Ako to vrijedi za autore ovdje vrijedi i za rješavače. Taj bi zadatak izgledao malko neobično, no možda vrijedi pokušati.