понедељак, 29. март 2021.

ACTA AENIGMATICA (156)

Neke činjenice o ER-4

Piše: Stjepan Horvat

Izdavanje knjiga i priručnika vezanih za zagonetaštvo bila je i ostala jedna od glavnih zadaća Enigmatskog udruženja Bjelovar (kasnije Zagonetačkog društva Čvor). Nakon izdanih nekoliko knjiga u prvih pet godina djelovanja (Kako sastaviti dobru križaljku, Priručnik za odgonetače, Počeci križaljkotvorstva u Hrvatskoj, Odostražnik riječi od pet slova i Enigmatski rječnik 2), pokušalo se pronaći zainteresirane članove koji bi dali svoj doprinos u pripremi nekih knjiga, a koje bi se tiskale u narednom razdoblju. Članstvo je bilo pozvano da predloži moguće naslove, a o prijedlozima bi raspravljao Poslovni odbor EUB. Na osnovu takvih prijedloga trebao se napraviti plan izdavanja knjiga za naredno razdoblje. Na žalost, bilo je mnogo želja i ideja, ali malo konkretnih rukopisa.

Radoš Pušonjić, jedan od članova Enigmatskog udruženja Bjelovar iz Zagreba, uputio je Poslovnom odboru EUB prijedlog o pripremi Enigmatskog rječnika riječi od četiri slova. U prijedlogu je naveo popis literature koji bi se obradio kao izvori za riječi od četiri slova, uglavnom tada dostupni enciklopedijski, leksikonski i rječnički izvori.

Poslovni odbor je na sjednici održanoj 4. siječnja 1974. godine u Zagrebu prihvatio taj prijedlog, o čemu je obaviješten i Radoš. Iz popratnog pisma se vidi da EUB nije mogao definirati vrijeme izlaska, jer je izdavanje knjiga ovisilo o ukupnim prihodima koji su se ostvarivali od prodaje zagonetačkih izdanja. Ja sam naveden kao koautor, jer sam od ranije imao neke materijale za takav priručnik. U to vrijeme bio sam na odsluženju vojnog roka u Ajdovščini (od rujna 1973. do kraja srpnja 1974.) i bio sam u neprekidnom kontaktu s članovima Poslovnog odbora, a Slavko Peleh je obavljao dužnost odgovornog urednika izdanja i bio moja privremena zamjena za predsjednika društva.

Na kraju, knjiga je bila otisnuta 1976. godine, ali kao jedini autor naveden je Radoš Pušonjić. Enigmatski rječnik 4 bio je vrlo korišten priručnik, a kako su se godine odmicale od godine njegovog izdavanja, bilo je sve više primjedbi da ima dosta riječi koje nisu našle mjesto u njemu. Zbog toga treba reći da je to bio priručnik u kojemu su sabrane riječi što su imale potvrdu u nekom izvoru, a na toj osnovi rađeni su i naredni enigmatski rječnici u izdanju ZD Čvora.

Dugo se razmišljalo kako bi bilo dobro napraviti novi četveroslovnik, pogotovo nakon što su prikupljene stotine tisuća riječi na karticama koje su pripremali članovi, obrađujući brojne nove izvore, a koje su korištene u pripremi Enigmatskog rječnika 6 i Enigmatskog rječnika 7 (samo prva knjiga), no došlo je vrijeme računala, interneta, Googlea i sve je ostalo na razmišljanjima.

Radoš Pušonjić je na osnovu riječi iz toga rječnika priredio i Odostražnik 4 tiskan godinu dana ranije.



1 коментар:

Slavko Bovan је рекао...

Da još jednom pomenemo Stanka Žugića i njegov Rečnik 4.